Co může způsobit červené prsty?

Existuje mnoho možných příčin červených prstů. Mezi ty, které nejpravděpodobněji způsobují tento příznak, jsou extrémní změny teploty, například vystavení velmi chladnému, potom teplému nebo horkému počasí. Podmínky, jako je sklerodermie a Raynaudův jev, mohou také způsobit změnu barvy. Dále může člověk zaznamenat zarudlý vzhled v prstech, když má infekci, která postihuje jeho ruku, nebo pokud vyvine vyrážku na prstech.

Často je příčinou změny barvy prstů změna teploty. Například, někteří lidé si všimnou, že jejich prsty mají načervenalý nádech, když jsou venku za studena nebo když se vrátí k teplým pokojovým teplotám poté, co byli venku v chladném dni. Dotknutí se něčeho, co je velmi teplé nebo horké, může také způsobit, že se prsty objeví červeně, zvláště pokud se spálí. Tento efekt je obvykle dočasný a obecně časově ztrácí.

Některé typy zdravotních stavů mohou také způsobit tento stav. V některých případech dochází k červeným prstům kvůli stavu nazývanému sklerodermie, který je poznamenán zánětem a poškozením stěn tepny osoby. To také způsobuje, že tělo člověka tvoří jizvou tkáň pod kůží. Při této situaci člověk obvykle zažívá zúžení krevních cév v prstech i jiných končetinách a tato změna vede k odbarvení postižených oblastí. V takovém případě si člověk může všimnout, že jeho prsty začínají vypadat bledě a pak změní modrou barvu, než začnou červenat.

Raynaudův jev je dalším stavem, který může způsobit červené prsty. Ve skutečnosti způsobuje stejnou změnu v barvení prstu jako sklerodermie. To je způsobeno skutečností, že Raynaudův fenomén je ve skutečnosti jedním z příznaků sklerodermie. Raynaudův fenomén je charakterizován rukama nebo prsty procházející cyklem tří barev, bílý, modrý a pak červený. To je způsobeno vystavením určitým teplotám nebo podmínkám, které způsobují zúžení krevních cév v rukou a prstech, což snižuje přívod krve. Když se plameny znovu rozšiřují, prsty zčervenaly, když se krev vrátila zpět.

Infekce nebo vyrážka může také vést k červeným prstům. Typicky infekce, která postihuje prsty, způsobuje zánět v oblasti a jeden z výsledků zánětu může být zčervenání prstů. V takovém případě mohou být postižené prsty navíc změněny barvou. Někdy se však vyskytne vyrážka, která způsobuje červené hrbolky nebo skvrny, které prstům zpočátku mají zčervenání.