Co jsou některé laxativní potraviny?

Existuje mnoho potravin, o kterých je známo, že působí laxativním účinkům. Laxativní potraviny mohou být konzumovány místo chemických projímadel k léčbě mírných případů zácpy nebo k prevenci zácpy. Mezi potraviny, která mají laxativní vlastnosti, jsou sušené švestky, hrušky, obilné otruby a fíky. Někteří lidé si všimnou laxativního účinku, když pijí kávu nebo jíst meloun také. Kromě toho, pití velkého množství vody nemusí poskytnout tolik pomoci, jakmile je člověk již zácpa, ale může to udělat hodně k tomu, aby se tomu zabránilo.

Lidé, kteří obsahují zdravé množství vlákniny ve své stravě, mají menší pravděpodobnost, že budou trpět zácpou. Jako takové může přidávání značkových obilovin do stravy pomoci léčit mírnou zácpu nebo ji předcházet. Když člověk konzumuje obiloviny s vysokým obsahem vlákniny nebo jiné potraviny bohaté na vlákniny, jeho stolice se stávají objemnějšími, což pomáhá podpořit střevní kontrakce, které umožňují jedincem snadnější pohyb jeho střeva.

Zatímco ovoce celkově může být užitečné pro prevenci a léčbu zácpy, existují některé typy, které jsou specificky označovány jako laxativní potraviny. Například osoba může jíst slivky nebo pít své šťávy k léčbě zácpy. Sušené švestky a švestková šťáva se běžně používají jako projímadla. Hruška šťáva je obvykle účinnější než celá hrušky pro léčbu zácpy, ale někteří lidé najdou i konzervované hrušky. Jednotlivec může dělat dobře, aby se vyhnul banánům, když je zácpa, protože mohou zhoršit zácpu.

Ovoce jsou často uváděny také mezi laxativními potravinami a mohou být pro tento účel konzumovány v čerstvé nebo sušené formě. Podobně může být meloun užitečný i při řešení zácpy. Obsahuje vlákninu a má vysoký obsah vody, což je vítězná kombinace, když se jedná o zácpu.

Mnoho lidí počítá kávu mezi laxativy. Ve skutečnosti se někteří lidé musí během několika hodin po pití kávy přestrojit. Tato laxativní potravina může být konzumována ve formě kofeinu nebo bez kofeinu a má stejný účinek. Stojí za to však poznamenat, že osoba, která se pokouší pít kávu za svůj laxativní účinek, může dobře držet jen jeden nebo dva poháry. Pokud člověk pije příliš mnoho kávy, může jeho tělo reagovat jinak a může skončit zácpou.

Pitná voda je důležitá pro správnou funkci trávicího systému. Když člověk nepije dostatek vody, může se jeho stolice stát suchou a tvrdou. V důsledku toho může mít potíže s předáním. Pití asi osm sklenic vody denně může pomoci předejít tomuto problému.