Co jsou hnisové buňky?

Pus buňky jsou směs mrtvého tkáně, bakterií a bílých krvinek. Přítomnost hnisu obvykle naznačuje infekci. Ve zdravém těle se bílkoviny pokusí obklopovat napadené mikroorganismy a zabít je. Tělo se pak pokusí zbavit se této směsi bakterií a bílých krvinek, čímž vytvoří hnisové buňky.

Lokalizovaná infekce je často doprovázena drenáží, známou jako hnis nebo purulence. I když je často bílá, barva hnisu se může lišit. Může také být žlutá, zelená, růžová nebo hnědá. Toto vypouštění je také obvykle velmi špinavé.

Když do organismu vstoupí nebezpečný mikroorganismus, imunitní systém se ho pokusí zbavit. Monocyty a neutrofily jsou dva typy bílých krvinek obvykle odpovědné za tento úkol. Když bakterie vstupují do těla, jsou tyto buňky přitahovány kvůli chemickým signálům. Tělo pak začíná produkovat více bílých krvinek a vyšší počet bílých krvinek v těle člověka je obvykle použit k potvrzení lékařské diagnózy infekce.

Když se v těle vyskytují bakteriální buňky, obklopí je monocyty a neutrofily. Bakterie jsou pak zničeny procesem známým jako fagocytóza. Během tohoto procesu trávicí enzymy produkované těmito bílými krvinkami ničí bakterie. Každá bílá krevní skupina má schopnost zabít několik bakteriálních buněk.

Jakmile biely krvinky zemřou, jsou vyloučeny z těla ve formě hnisu. Tyto bílé krvinky obvykle tvoří většinu buňek. Vzhledem k tomu, že hnisové buňky také obsahují živé i mrtvé bakterie, lidé, kteří přicházejí do kontaktu s hnisem, se obvykle doporučují, aby si umyli ruce.

Infikované rány jsou obvykle považovány za jednu z hlavních příčin hnisu. Jiné infekce, jako jsou infekce ucha a některé pohlavně přenosné nemoci, mohou také způsobit tvorbu hnisu. Infekce hlubší uvnitř těla mohou také způsobit, že hnis se shromažďuje uvnitř těla a to je někdy označováno jako absces.

Když hnisové buňky vylévají z rány, musí být oblast udržována čistá. Lze použít také topické antibiotikum. Někdy je však nutno vypustit hnis z abscesu, aby se zabránilo šíření infekce do jiných částí těla. Lékař může také předepisovat perorální antibiotikum pro závažnější infekce.