Co jsou břišní křeče?

Břišní křeče jsou typicky pocit křeče v břichu způsobené tuhou expanzí svalů. Tyto křeče se mohou měnit od mírného nepohodlí až po středně těžkou nebo silnou bolest. Když se svaly břicha tak zužují, bolest se obecně projeví v horní nebo dolní části břišní dutiny. Břišní křeče mohou být způsobeny řadou stavů a ​​obecně se tyto aspekty mohou pohybovat od neškodných až po závažné poruchy nebo nemoci.

Příležitostně se může objevit břišní zášleh u zdravých jedinců, kteří přepracovali břišní nebo svaly. Někdy při přetěžování skupiny ab svalů během cvičení může dojít k řadě záchvatů a břišní rigidity. To obecně není závažné a obvykle zmizí po krátké době a odpočinku.

Existují vážná onemocnění, která by mohla způsobit akutní bolest a křeče. Apendicitida, která je charakterizována horečkou a bolestí v dolní části břicha, je způsobena zánětem přílohy. Bolest se může u jednotlivců lišit, ale obvykle začíná jako obecná bolest v pravé dolní části břišní stěny. Nevolnost může být také přítomna. Ne všechny spasmy dolní části břicha v dolní pravé straně jsou způsobeny apendicitidou, proto se doporučuje vyhledejte lékařskou pomoc, pokud má jedinec neobvyklou a nevysvětlitelnou bolest, zejména pokud je doprovázen horečkou.

Zánět žlučníku může způsobit akutní bolesti břicha. Tyto křeče jsou typicky umístěny v pravé horní části žaludku pod hrudní klecí. V případě závažného záchvatu žlučníku mohou být přítomny další příznaky, jako je horečka, nadýmání a nevolnost. Obvykle se tyto příznaky objevují po konzumaci mastných a mastných potravin, neboť nemocný žlučník může mít potíže s podporou trávení.

Střevní viry často způsobují břišní křeče. Po ukončení viru běh bolesti obecně klesá. Nejčastěji se jedná o osoby trpící střevním virem, které mohou trpět žaludečními křečemi, nevolností a zvracením, ačkoli příznaky se u mnoha jedinců liší. Spolu s nepohodlí žaludečních křečí může mít i jedinec horečku.

Také je známo, že způsobují břicho v žaludku, jsou chronické nemoci klasifikované jako zánětlivé onemocnění střev (IBD). Je známo, že některé z těchto stavů způsobují středně těžké až závažné křeče břišního nebo střevního traktu. Stavy, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, jsou spojené s poruchou. Syndrom dráždivého tračníku (IBS), i když není přímo příbuzný, může vyvolat podobné příznaky, při nichž dochází k záchvatům křečí a křečí.

Jiné vedlejší příčiny mohou být přičítány bolesti v břišní oblasti. Časté nevolnost může způsobit břišní křeče, zejména po jídle těžké jídlo. Někteří jedinci mohou mít nízkou toleranci u potravin, které mají vysoký obsah tuku nebo mastnoty a po jejich požití mohou pociťovat takové nepohodlí. Jedinci, kteří trpí intolerancí laktózy, mohou po jídle mléčných výrobků, jako je mléko nebo zmrzlina, pociťovat žaludeční nebo břišní křeče a křeče.