Co je zánět uretry?

Zánět uretry je stav s mnoha příčinami. Uretritida je lékařský termín, i když tento název je obvykle vyhrazen pro případy zánětu způsobeného sexuálně přenosnými infekcemi. Jiné příčiny zánětu močové trubice zahrnují streptokokové infekce, virové infekce, infekce močových cest a dráždivé látky. To je také někdy pozorováno u pacientů, kteří provádějí auto-katetrizaci. U mužů nad 50 let může být spojena se zvětšenou prostatou.

Nejčastější příčinou zánětu uretry jsou pohlavně přenosné nemoci, včetně kapavky a chlamydie. Všechny ostatní příčiny postihují mnohem menší počet pacientů. Mezi nejčastější příznaky patří bolestivé močení, potíže s močením a krev v moči. Jiné příznaky závisí na příčině onemocnění. Muži i ženy mohou mít asymptomatický zánět močové trubice.

Kromě bolesti může uretritida způsobená bakteriální sexuálně přenosnou infekcí způsobit u mužů výtok z uretry. Výtok může být žlutý a močení a ejakulace mohou být barvené krví. Zřídka se výtok z močové trubice u žen, i když může být vaginální výtok. Léčba zánětu močové trubice způsobené sexuálně přenosnými infekcemi je u antibiotik. Musí se také léčit všechny sexuální partneři infikovaného jedince, aby se zabránilo reinfekci.

Mezi virové příčiny uretritidy patří herpes simplex a cytomegalovirus. Kromě bolestivého močení vykazují příznaky infekce herpes simplexu pocit mravenčení v genitálech, puchýře a možná potíže s močením. Cytomegalovirem infekce močových cest způsobuje obtíže při močení a močení. Oba mohou být léčeni antivirovými léky, ale herpes simplex nelze vyléčit.

Zánět uretry může být také způsoben bakteriemi, které způsobují infekce močových cest, jako je E. coli. Kromě močových příznaků se často vyskytuje bolest břicha a příležitostně horečka s infekcí močových cest. Tyto infekce se snadno léčí antibiotiky.

V případech, kdy je zánět způsoben expozicí dráždivé látce, je třeba tuto látku vyhnout. Latexové katétry jsou častěji spojovány s tímto stavem než jiné typy katétrů. Pacienti, kteří používají latex a mají zánět, by měli přejít na jiný materiál.

Vzhledem k tomu, že některé případy zánětu močové trubice nejsou rozpoznány, mohou se jednat o komplikace. Zánět může vést k infekci močových cest a jizvení močové trubice. U mužů může vést k otokům epididymisu, varlat a prostaty. U žen může vést ke vzniku zánětu děložního čípku a vaječníků, mimoděložního těhotenství, zánětlivých onemocnění pánve a potratu. Jakékoli příznaky zánětu by měly být hlášeny poskytovateli zdravotní péče.