Co je žaludeční distenze?

Rozštěpení žaludku je v podstatě bobtnání v břiše. Konzumace příliš mnoho jídla je nejčastější příčinou žaludeční distenze. Jiné příčiny rozštěpení se mohou lišit od přírůstku hmotnosti a zadržování tekutiny k poruchám trávicího traktu a střev. Léčba tohoto stavu obvykle zahrnuje úpravu stravy, aby se zmírnila otok. Pokud se dietní změny ukáží jako nedostatečné, lze předepsat léky nebo provést operaci.

Zvýšení tělesné hmotnosti a těhotenství jsou situace, které očekávají, že přispívají k otoku žaludku. Břišní otok může být dráždivý a nepříjemný. Zvýšení velikosti žaludku je hlavním příznakem rozptylu. Jiné příznaky mohou zahrnovat křeče, pocit plné a břicha. V závislosti na příčině rozštěpení mohou být další známky zahrnující plyn a zácpu.

Pokud budete jíst velké jídlo, váš žaludek se může rozšířit za jeho obvyklou velikost, což vede k křečovitému stavu, který ustoupí, jelikož je pokrm stravován. Stejně tak může dojít k nahromadění plynu, což přispívá k roztažení. Kromě přejídání a fyziologických změn existují další příčiny opuchu žaludku, které vyžadují lékařskou péči.

Malabsorpce mléčných výrobků spojená s laktózou může způsobit, že se žaludek rozšiřuje, jestliže je potravina v žaludku nedotčena. Pokud má osoba podrážděnou střevní nebo střevní obstrukci, která brání odstranění odpadu, může dojít k progresivnímu otoku žaludku, který obvykle zmizí po odstranění překážky. Rozštěpení žaludku může být příznakem jiných stavů, včetně premenstruačního syndromu a syndromu dráždivého tračníku. Ženy mohou mít žaludeční distenzi, pokud mají cysty nebo fibroidy uvnitř dělohy nebo vaječníků.

K určení příčiny otoku břicha, které nesouvisí s přejídáváním, lze provést několik diagnostických testů. Obvod nebo obvod žaludku lze měřit a sledovat, aby se určila rychlost, s jakou dochází k rozšíření. Imagingové testy, včetně ultrazvuku v břiše a počítačové tomografie (CT), se běžně používají k určení příčiny rozštěpení. V případě podezření na fibroidy nebo cysty mohou být v oblasti pánve provedeny stejné zobrazovací testy. Pokud je podezření na intoleranci, lze provést test tolerance laktózy.

Opuch břicha je zpravidla uvolněn dietními změnami. Jednotlivci, kteří jsou náchylní k tomuto stavu, jsou často doporučováni, aby se vyhnuli nápojům se sycením a příliš rychle se stravovali. Pokud je faktorem intolerance laktózy, další změny stravy mohou zahrnovat omezení, nahrazení nebo vyloučení mléčných výrobků v závislosti na závažnosti příznaků. Někdy může být doporučeno zvýšit příjem vlákniny, pokud zácpa přispívá k rozšíření. Pokud je vážnější stav spojen s otokem žaludku, může být nutné další léčbu.

Jedinci s syndromem dráždivého tračníku mohou být předepsané léky určené k zmírnění svalových spasmů a zácpy, kdy dietní změny nedokáží kontrolovat roztahování. Pokud je přítomna infekce, jsou uvedeny antibiotika. V případě střevní blokády může být vyžadováno umístění katetru nebo chirurgie, aby se snížila distenze a odstranila se obstrukce. Léčba fibroidů nebo cyst způsobujících distenzi žaludku se může pohybovat v rozmezí od užívání perorálních kontraceptiv k chirurgickému zákroku v závislosti na závažnosti svého onemocnění.

Pokud je příčina abdominálního otoku nedoporučena a symptomy postupují, mohou nastat závažné komplikace. Ti, kteří mají potíže s střevním blokátem, mají žloutenku, střevní trhání a infekci. Ženy s fibroidy nebo cysty mají zvýšené riziko vzniku anémie, infekce a nadměrného krvácení.