Co je zadržování tekutin?

Retence tekutin je zdravotní stav, který se vyskytuje, když tělo není schopno uvolnit tekutinu, což způsobuje, že se buduje buď v těle, nebo v lokalizované oblasti. Správněji známý jako edém, tento stav je velmi častý a může mít různé příčiny a léčebné přístupy. Často je spojena s těhotenstvím a hormonálními změnami způsobenými použitím hormonální kontroly porodu spolu s oběhovými problémy, popáleninami, určitými léky, artritidou a onemocněními jater, ledvin, srdce a plic.

V těle hraje důležitou roli voda. To se nachází v oběhovém systému a v tkáních těla, často ve formě vozidel pro živiny nebo odpadní produkty. U zdravých lidí se v lymfatickém systému pohybuje voda skrz tělo, což odstraňuje přebytečnou vodu při přivádění čerstvé vody a voda se projevuje ledvinami ve formě moči. Tělo používá řadu systémů k udržení hladiny vody v rovnováze, přičemž upravuje produkci moči tak, aby produkovalo více nebo méně moči podle potřeby. Když jsou tyto systémy přerušeny, může dojít k zadržování tekutin.

Nejčastějším příznakem zadržování tekutiny je otok, který může být generalizován nebo na určitém místě, jako jsou nohy. Lidé mohou také cítit bolesti a bolesti, s bolesti kloubů, ztuhlostí a přírůstkem hmotnosti. Při otlačení otoků, když je oblast otoků přitlačena, se vytvoří malá jámka a pomalu se vyplní, zatímco v nepečivém otoku se kůže po stisknutí spustí.

Někdy je retence tekutin blahodárná a sama se vyřeší. Například mnoho žen udržuje tekutinu během fáze svého menstruačního cyklu, ve kterém vzestupuje estrogen a zadržená voda je vyjádřena později. V ostatních případech může být nutné zachovat retenci vody, aby se zabránilo dalšímu nahromadění a ulehčení pacienta. Léčba obvykle zahrnuje určení základní příčiny a její řešení.

Lidé by neměli reagovat na zadržování tekutin tím, že pijí méně vody. Místo toho by se měli poradit s lékařem, aby zjistili, proč zadržují vodu, a co je možné udělat pro jeho zvládnutí. Například někdy může být kompresní oděv použita k tomu, aby tělu pomohla vyjádřit tekutinu, nebo může pacient změnit způsob, jakým se obléká, sedí nebo stojí, aby zabránil nahromadění tekutiny. Těhotné ženy, které tráví spoustu času na nohou, mohou například najít, že zadržování tekutin v nohách a kotnících může být sníženo tím, že spočítejí nohy zvýšené.