Co je tumidní lupus?

Lupus je běžný typ autoimunitní poruchy, která může způsobit bolestivý zánět v různých částech těla. Vzácný podtyp poruchy, tumidní lupus, primárně postihuje vnější a vnitřní vrstvy kůže. Suché, ne-svědivé vyrážky se mohou vyvinout kdekoli na těle během záchvatu lupusu, ale problémy s kůží jsou obvykle izolovány na pokožce hlavy, tváře, krku nebo hrudníku. Většina případů je poměrně mírná a způsobuje výbuchy jen několikrát do roka, i když někteří lidé trpí chronickými vyrážkami a jinými souvisejícími příznaky. Stav může být obvykle kontrolován přijetím opatření proti známým spouštěčům a použití lokálních protizánětlivých krémů během aktivních epizod.

Lékaři si nejsou jisti, co způsobuje vznik tumidového lupusu, ale porucha je pravděpodobně způsobena genetickými a environmentálními faktory. Většina lidí, kteří rozvíjejí příznaky, má rodinnou anamnézu lupusu, chronické dermatitidy nebo jiného typu autoimunitní poruchy. Ekologické spouštěče, jako je vystavení slunci, horký vzduch, kouření a určité farmaceutické drogy, zvyšují pravděpodobnost výskytu ohnisek u lidí, kteří jsou geneticky předisponováni. Ženy ve věku od 20 do 50 let jsou nejvíce vystaveny riziku vzniku tohoto onemocnění z důvodů, které nejsou zcela pochopeny.

Aktivní ohnisko obvykle zahrnuje vzhled červené, suché kůže. Vyrážka obvykle není svědění, i když může být něžná a způsobuje vyzařující teplo a bolest. Mohou být přítomny také zvýšené klouby nebo kroužkové léze. Na rozdíl od ohnisek dermatitidy, lupus vyrážky nevypadají šupinatě a jsou obvykle hladké na dotek. Mezi další možné příznaky patří snadná únava a vyčerpání za teplého počasí, bolesti hlavy a bolesti kloubů.

Protože tumidní lupus je vzácný stav, může být obtížné získat okamžitou diagnózu. Dermatolog, který se specializuje na autoimunitní poruchy, může pečlivě zkontrolovat vyrážku a zeptat se na příznaky. On nebo ona může vzít krevní vzorky a kožní biopsie hledat známky neobvyklé autoimunitní aktivity v těle. Pacient a doktor pracují společně, aby se pokusili identifikovat specifické spouštěče prostředí.

Neexistuje žádný lék na lupus lupus, ačkoli léky a změny životního stylu mohou poskytnout významnou úlevu od příznaků. Pacienti jsou poučeni, aby se co nejlépe vyhnuli známým spouštěčům, jako je například pobyt mimo letní teplo a nosení ochranného oděvu a opalovací krém při vychování venku. Kortikosteroidní krémy jsou často předepsány pro zmírnění bolesti a zarudnutí během aktivního záchvatu. Někteří pacienti se spontánně zlepšují s přibývajícím věkem, avšak tlustý lupus vyžaduje pro většinu lidí celoživotní léčbu.