Co je trombóza?

Trombóza je lékařský výraz, který se týká obstrukce cévy způsobené krevní sraženinou, která se nazývá trombus. Krevní sraženiny se mohou tvořit jak v žilách, tak v tepnách těla. Když krevní sraženina ucpává žílu, nazývá se žilní trombózou a obstrukce tepny je známá jako arteriální trombóza. To může být vážný stav, zvláště pokud se obstrukce vyskytne v jedné ze dvou hlavních tepen srdce. Stav může vést k infarktu, mrtvici a dalším život ohrožujícím komplikacím.

Existuje několik typů trombózy, které se týkají typu a polohy obstrukce. Hluboká žilní trombóza (DVT), trombóza ledvin, mozková trombóza a koronární trombóza jsou příklady. Krevní sraženina, která je způsobena koagulací krve, která tvoří želatinový hrudník uvnitř cévy, se může objevit kdekoli v těle. Komplikace se vyskytují, když krevní sraženina blokuje normální průtok krve skrze cévy a když se krevní sraženina oddělí a začne cestovat tělem.

Existuje několik příčin vzniku krevních sraženin. Choroby nebo poranění žíly, nehybnosti, poruchy krve, určité léky a různé nemoci, včetně arteriosklerózy nebo ztvrdnutí tepen, jsou běžnými příčinami. Stejně tak lidé, kteří jsou náchylní k vzniku krevních sraženin, ať už z důvodu dědičných stavů nebo zdravotních stavů, jsou ve větší míře ohroženi tímto stavem. Zvyky životního stylu, jako je kouření a obezita, mohou také sloužit jako přispívající faktor.

Příznaky mohou u různých lidí existovat odlišně, ale mohou zahrnovat bolest, nevolnost nebo nepohodlí v tele či stehna, otoky a opakující se tvorbu krevních sraženin. Lékař může diagnostikovat zablokování s kompilací fyzikálního vyšetření a anamnézy, krevních testů a diagnostických testů. Je důležité informovat svého lékaře o všech lécích, které užíváte současně, stejně jako o všech nedávno užívaných lécích ao diskusi o známých onemocněních a dědičných onemocněních.

Pokud váš lékař diagnostikuje obstrukci cévy nebo tvorbu krevních sraženin, bude léčba nezbytná a bude záviset na rozsahu, typu a umístění blokády. Některé možnosti léčby, které může váš lékař projednat, zahrnují antikoagulační léky, léky nebo léčbu k rozpuštění sraženiny nebo zavedení katetru. Lidé, kteří užívají antikoagulační léky, také nazývaní ředidla krev, by měli tyto informace vždy sdělovat svým lékařům a jinému zdravotnickému personálu, včetně jejich zubního lékaře a lékárníka, předtím, než podstoupí jakýkoli postup nebo léčbu nebo přijmou nový lék.