Co je trauma močového měchýře?

Trauma močového měchýře je vážným zraněním močového měchýře. Osoba může trpět traumatem močového měchýře kvůli nehodě, po fyzickém útoku, při porodu nebo dokonce během některých operací. Obvykle je důležité hledat okamžitou lékařskou pomoc při traumatu močového měchýře, protože v některých případech může být fatální. Použité léčebné metody a snadné uzdravení obvykle závisí na příčině a rozsahu trauma.

Nehody motorových vozidel jsou častou příčinou trauma močového měchýře. Zranění může být způsobeno bezpečnostním pásem nebo nárazem s jinými částmi automobilu. Jeden člověk může také trpět tímto typem zranění po pádu z významné výšky nebo utrpení kopnutím nebo úderem do pánevní oblasti. Osoba může také trpět traumatem kvůli bodavému nebo zbraňovému výstřelu do oblasti pánve. V některých případech může žena trpět tímto typem zranění kvůli tlaku hlavy dítěte během velmi dlouhé a těžké práce, nebo chirurgické nástroje mohou zranit močový měchýř během operace pánevního těla.

Močový měchýř je mnohem pravděpodobnější, že utrpí traumatické zranění, když je plný, spíše než prázdný nebo téměř takový. Například pokud je člověk v autonehodě při nošení bezpečnostního pásu, může bezpečnostní pás působit sílu na pánev. Pokud má jednotlivec v té době plný močový měchýř, je mnohem pravděpodobnější, že utrpí zranění močového měchýře, než kdyby vyprázdnil močový měchýř, než se dostal do auta. Vedle plného močového měchýře může věk ovlivnit zranitelnost při traumatu močového měchýře. Děti s větší pravděpodobností trpí poškození močového měchýře tupými silami, protože jejich pánevní kosti se nedokončily a neposkytují menší ochranu pro močový měchýř.

Příznaky trauma močového měchýře zahrnují bolest, zejména pod pupíkem, a krev v moči. V některých případech se v močovém měchýři rozvíjí velká díra a do jeho břicha proniká moč. Když k tomu dojde, nemůže močit, což je další příznak. Navíc příznaky mohou zahrnovat mírnější tok moči než normální, bolest při močení a bolest zad.

Léčba trauma močového měchýře obvykle závisí na druhu zranění a jeho rozsahu. V mnoha případech tyto poranění vyžadují chirurgickou léčbu. Někdy však lékaři položili katétr na místo, aby vyprázdnili moč nebo umožnili srážení, zatímco močový měchýř sám léčí.