Co je to vata?

Pojem “vata” může odkazovat na dva produkty: surovou, minimálně zpracovanou bavlnu a formu bavlny, která byla zpracována tak, aby byla obzvláště absorpční. Existují různé způsoby použití těchto materiálů a obě formy výrobku jsou obvykle snadno dostupné v obchodech, zejména těch, které zásobují zdravotnické a kosmetické potřeby.

V první řadě je bavlněná vata surová bavlna, která byla česaná, aby odstranila nečistoty a následně byla vyčištěna k jejímu sterilizaci. Tufts surové bavlny vypadají spíše jako vlny vlny, vysvětlující jméno. Textura je obecně velmi hedvábná a měkká a může být někdy trochu skřípavá, v závislosti na tom, jak se zpracovává. Jedním z běžných způsobů použití tohoto typu bavlny je jako prostředek pro odstranění make-upu, který může být nalit na něj a pak tampónován přes obličej.

Více rafinované vaty jsou vyráběny česnutím surové bavlny, bělení, sterilizací a následným zpracováním různými způsoby. Jedna forma je bavlněná koule, která se podobá klasické surové bavlně. Rafinovaná bavlna může být také použita k výrobě bandáží, lékařských tamponů a dalších podobných výrobků, protože je sterilizována, může být také použita k balení ran a jiných chirurgických úkonů. Většina lékařských úřadů má mnoho příkladů tohoto typu bavlny.

Mnoho lidí drží některé bavlněné výrobky kolem domu, protože mohou být velmi užitečné. Například bavlněné obvazy mohou být použity k vkládání rány před bandážováním, pokud je rána obzvláště velká, aby absorbovala část krve. Bavlněné koule mohou být také použity s odstraňovačem lak na nehty a řadou dalších kosmetických přípravků. Mohou být také přilepené mezi prsty při malování nehtů nebo namočené do věcí jako mléko a aplikovány na uzavřené oči, aby se snížilo otoky a otoky.

Pro spotřebitele, kteří mají zájem o používání pesticidů a herbicidů na plodiny, některé společnosti vyrábějí organickou bavlnu, která může být bělená přirozeným způsobem. Tyto produkty budou obecně dražší kvůli dodatečné práci spojené s pěstováním a sklizní bavlny.