Co je to vaskulární katetr?

Cévní katétr nebo žilní katétr je tenká flexibilní plastová trubice, která je vložena do žíly pacienta a zůstává tam pro opakovaný přístup do žíly. Katetr umožňuje snadný přístup k pacientovu krevnímu proudu pro lékařské použití, jako je pravidelné odběr krve a intravenózní (IV) podávání léků. Zatímco jednoduchá trubice spojená s jehlou může být dostatečná pro krátkodobé použití, pacienti s dlouhodobými požadavky na vaskulární přístup mohou mít prospěch z vaskulárního katétru, který by mohl být implantován během chirurgického zákroku pro vaskulární přístup.

Cévní přístup s centrálním katetrem vyžaduje flexibilní dlouhou trubici, která je vložena do velké žíly v oblasti krku, paže nebo horní části hrudníku pod klíční kostí. Trubice se obvykle pohybuje přes cévní systém, dokud nedosáhne velké žíly uprostřed hrudníku. Centrální katétry mohou být obecně používány ke sledování funkce srdce, stejně jako dodávání léků nebo živin do krevního řečiště.

Lékaři používají katetry pro vaskulární přístup z různých důvodů, včetně podávání protirakovinných léků nebo chemoterapeutických léků pacientům s rakovinou. Pacienti se závažnou bakteriální infekcí mohou podávat intravenózní antibiotika prostřednictvím žilního katétru. Lidé s onemocněním ledvin obvykle dostávají pravidelnou hemodialyzovanou léčbu k odstranění odpadu z krve, který může být poskytnut prostřednictvím tohoto katétru. Někteří pacienti dostávají krevní transfúze pomocí žilního katétru, který nahrazuje ztracenou krev nebo přivádí zdravé krevní buňky do krevního řečiště.

U mnoha pacientů má vaskulární katétr několik výhod, včetně opakovaného přístupu do cévního systému pacienta bez bolestivých bodnutí a inzerce jehel pokaždé, když je zapotřebí vaskulární přístup. Centrální katétry mohou být méně pravděpodobné, že způsobí únik v místě, kde jehla vstupuje do kůže, než pravidelná IV. Pacienti s centrálním katetrem obvykle mají minimální jizvu od vstupu jehly ve srovnání s pacienty, kteří vydrží samostatnou jehlovou tyč pokaždé, když je k cévnímu systému nutné přistupovat.

Krvácení nebo krvácení v místě zavedení katetru, infekce katetru a poškození krevních cév jsou možná rizika použití katétru. Katetr se může uvolnit, pokud není pozorně sledován. Vzduch v katetru může způsobit bolest na hrudi. Ve vzácných případech způsobily katetry i nepravidelnosti srdečního tepu.

Sestra obvykle dává pacientovi pokyny ohledně udržování čistého vaskulárního katétru, který je připraven k dalšímu užívání. Pacienti obvykle potřebují omezit fyzickou aktivitu v oblasti, kde katétr vstupuje do těla, jako je například rameno. Jednotlivec s vaskulárním katétrem může potřebovat spát v jiné pozici, než je zvyklý, aby nedošlo k poškození katetru.