Co je to uretry?

Uretry je trubice připojená k měchýři. Moč je udržována v močovém měchýři, dokud se nenaplní, a pak se bude pohybovat skrz otvor močovodu, který se uvolní z těla. Anatomie je u mužů i žen odlišná. Jedním z nejčastějších rozdílů je, že muži mají delší uretry než ženy. Možné problémy mohou zahrnovat bolest, infekce a rakovinu.

Obecně platí, že všichni lidé mají uretry. U mužů je struktura součástí reprodukčního systému. Umístil v penisu, transportuje moč a sperma z těla. Tato trubice u mužů typicky měří asi osm centimetrů (asi 20,3 cm) dlouhá.

U žen je močová trubice obvykle asi 1,5 palce (3,8 cm) dlouhá. Na rozdíl od mužů to není součástí ženského reprodukčního systému. Místo toho se nachází nad otvorem vagíny, uvnitř pysky malých. Jejím jediným účelem je sloužit jako výstupní místo pro moč.

Mnoho lidí čelí problémům s touto strukturou v určitém okamžiku, včetně bolesti. Může to být pocit pálení nebo křeče v oblasti močové trubice. Může se také projevit jako ostrá nebo bolestivá bolest. Příčiny takové bolesti mohou být způsobeny infekcí, obstrukcí močových cest, pohlavně přenosným onemocněním nebo rakovinou.

Jedním z nejčastějších problémů je infekce. Infekce močových cest mohou buď zahrnovat infikovaný močový měchýř – běžně známý jako cystitida nebo infikovaná močová trubice – kde je tento stav znám jako uretritida. Existuje mnoho možných příčin uretritidy, včetně bakterií, sexuálně přenosných chorob a virů. Symptomy této infekce mohou zahrnovat bolest nebo pocit pálení při močení, horečku, bolesti břicha, časté močení a výtok. Analýza moči a krevní test jsou některé z diagnostických nástrojů běžně používaných k testování uretritidy.

Uretrální strictures mohou také způsobit problémy. Tento stav způsobuje, že trubice je abnormálně úzká. Neustálý výskyt uretritidy, tkáně jizev a zánětu může vést k urethrálním strictures. Muži jsou obvykle více náchylní k tomu, že mají tento stav než ženy. Některé běžné příznaky této poruchy zahrnují otok penisu, krvavé spermie, potíže s močením, bolest břicha a tmavý moč.

Pacient vyšetřený na tento stav může odhalit citlivost lymfatických uzlin ve svalech a zvětšení prostaty u mužů. Může být také zaznamenáno močení močového měchýře, pokud tento stav ovlivňuje schopnost moče projít efektivně. Měření objemu moči lze provést vedle analýzy moči. Stejně jako u uretritidy, pohlavně přenosná nemoc může vést k uretrálním strictures, takže pacient může být během vyšetření testován na sexuálně přenosné nemoci.

Rakovina může být dalším problémem v této oblasti. Možnými příčinami tohoto typu rakoviny mohou být konzistentní záchvaty s infekcemi močových cest a sexuálně přenosnými nemocemi. Předchozí diagnóza rakoviny močového měchýře může být také hlavní příčinou. Krev v moči, výtok a slabina s opuchnutými lymfatickými uzlinami jsou některé obecné příznaky. Obvyklé testy používané k diagnostice této rakoviny zahrnují vyšetření krve, vyšetření pánevní dny u žen a cytologii moči, která se snaží vyhledat abnormální buňky v moči.

Lidé, kteří mají problémy s močovou trubicí, by měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Ignorování příznaků pravděpodobně pouze zhorší všechny problémy, které mohou existovat. Abnormality jako je horečka, nevolnost, výtok a bolestivé močení, které mohou být doprovázeny pocity pálení obecně, jsou důvodem k obavám. Lékař může přesně diagnostikovat tento problém a pak navrhnout léčbu.