Co je to pankreatický novotvar?

Také známé jako pankreatické cysty, pankreatické novotvary jsou neobvyklé kapsy tekutiny, které se vyvíjejí buď v pankreatu nebo na jeho pankreatu. V mnoha případech jsou pankreatické novotvary benigní a nepředstavují vážná zdravotní hrozba. Existuje však možnost maligního onemocnění, zvláště pokud cysta vykazuje nepřetržitý růst za poměrně krátkou dobu.

Mnoho lidí s pankreatickými novotvary nikdy nevykazuje žádné vnější známky tohoto typu cysty. Existují však některé příznaky, které naznačují, že se novotvary vyvíjejí. Mezi těmito potenciálními příznaky je výskyt bolesti v břichu, které se zdá, že se vždycky přetrvávají. V horní části břicha může být také tvrdý prostor v blízkosti místa pankreatu. Někteří lidé zjišťují, že pravidelně trpí nevolností, někdy bez zjevného důvodu. V několika situacích může dojít k nějaké regurgitaci.

Přítomnost novotvaru pankreatu obvykle nepředstavuje vážné ohrožení zdraví. Existují však dvě situace, kdy cysta může pro jednotlivce způsobit velké problémy. Jeden se týká roztržení samotné cysty. Když se pseudocyst pankreatu rozlomí, zachycená tekutina se rozptýlí do okolní oblasti. To může být problematické, protože tekutina obsahuje enzymy, které pomáhají při trávení. Tyto enzymy mohou způsobit velké poškození krevních cév v bezprostředním okolí, což vede k masivnímu krvácení v břiše.

Druhým scénářem, ve kterém je pankreatický novotvar představovat nebezpečí, je to, že cysta je zhoubná. Novotvary mohou být rakovinou pankreatu v počáteční fázi a mohou být samostatné. Je však také pravděpodobné, že rakovina již začala metastázovat, rozšiřuje rakovinné buňky do okolních orgánů a dalších částí těla. Když je podezření na rakovinu, okamžité odstranění cysty je obvyklým přístupem.

Existuje určitý rozdíl v názorech na to, co může způsobit vývoj pankreatického novotvaru. Těžké užívání alkoholu bylo spojeno s předpokladem pro rozvoj cystů v a na slinivce. Lidé, kteří jsou náchylní k vývoji žlučových kamenů, mají také větší pravděpodobnost, že vytvoří pankreatickou cyst. Fyzická trauma, například přímé údery do břicha během nehody, může také někdy vyvolat tvorbu cyst v a na pankreatu.

Zatímco benigní novotvary pankreatu, které nezpůsobují žádné nepohodlí, pravděpodobně nebudou podléhat žádnému jinému léčbě než pravidelnému sledování, cysty, které vykazují známky možného prasknutí nebo jakéhokoli stupně malignity, jsou často léčeny chirurgickým zákrokem. Operace pankreatu je relativně přímočarý proces, zvláště pokud jsou cysty umístěny na pankreatu spíše než ve stěnách orgánu. Při operaci, která se používá k nápravě situace, je potenciál opakování extrémně nízký.