Co je to laserová hysterektomie?

Termín “laserová hysterektomie” může odkazovat na několik různých postupů, z nichž ne všechny zahrnují skutečně použití chirurgických lasery. Nejčastěji se používá v souvislosti s laparoskopicky asistovanou vaginální hysterektomií (LVAH), což je procedura prováděná bez použití laseru. Může se také týkat laserové ablace dělohy, přijatelné léčby určitých druhů onemocnění, i když děloha není v takových postupech skutečně odstraněna a nejsou technicky hysterektomie.

Při procedurách LVAH chirurg zavádí několik nástrojů přes břicho pro přístup k děloze a děloha je odstraněna po vagině. Procedura laserové hysterektomie je méně invazivní než abdominální hysterektomie, kde se přes panvu dělá velký řez pro přístup do dělohy a její odstranění. Může to být alternativa k celkově laparoskopické hysterektomii, kde děloha je odstraněna na kousky velmi malými břišními řezy. Celková laparoskopická hysterektomie není pro všechny pacienty možná z různých důvodů.

Pacienti užívající laserovou hysterektomii mají mnohem kratší dobu obnovy. Hlavní svaly nejsou odděleny a většina pánevního dna zůstává nedotčena. Vedle snížení bolesti a nepohodlí během regenerace také snižuje riziko inkontinence a dalších problémů později. Infekce mají tendenci být méně pravděpodobná při laparoskopických zákrocích a vaginální jizvení je snížena, což je obava některých žen, které se po hysterektomii obávají sexuální aktivity.

Obvykle se při laserové hysterektomii projevuje velmi málo jizev. Incize k zavádění nástrojů jsou malé a budou se hojit. Známky budou výraznější, pokud se pacient tans, ale jinak by měl být relativně nenápadný. Jizva je pro některé pacienty starostí, zejména proto, že historicky hysterektomie vyžadovala velké řezy a často zanechala za sebou škaredé jizvy.

Důvody pro volání procedury laserové hysterektomie jsou nejasné. Je možné, že termín je určen k tomu, aby využil pacientovu preferenci nejnovějších lékařských postupů. Laserové procedury mají také pověst pro bezpečnost, spolehlivost a zkrácení doby hojení, čímž se stává “laser” ve jménu postupu, který je pro pacienta lákavý. Pacienti, kteří uvažují o hysterektomii, by se měli zeptat na dostupné možnosti a získat podrobnosti o tom, jak jsou postupy prováděny, aby mohli informovaně rozhodnout o nejlepším druhu postupu pro jejich situaci. Gynekologickí chirurgové jsou také obvykle ochotni poskytnout kolegům své postoje k druhým názorům, což pacientům nabízí možnost získat více informací o plánovaných operacích.