Co je to chronická obstrukční plicní nemoc (copd)?

Chronická obstrukční plicní onemocnění (COPD) se týká dvou progresivních onemocnění, které mohou být přítomny, nebo mohou být přítomny samostatně. Tato onemocnění jsou chronická bronchitida a emfyzém. Oba způsobují vysokou míru úmrtí, protože způsobují obstrukci dýchacích cest, která se stále zhoršuje. Kouření je jednou z hlavních příčin obou typů CHOPN a ukončení léčby výrazně snižuje riziko CHOPN u jednoho nebo obou typů.

COPD je v současné době čtvrtou hlavní příčinou úmrtí v USA, což vede k více než 100 000 úmrtí ročně. Může také významně ovlivnit kvalitu života, omezit aktivitu, způsobit to, že člověk nebude schopen tolerovat kyslík, a také, že lidé vyžadují kyslík, když onemocnění pokročilo.

Jizva bronchiálních zkumavek způsobuje chronickou bronchitidu. Tato zjizvení má za následek omezené dýchací cesty, které způsobují, že lidé produkují více hlenu a způsobují další omezení. Ti s chronickou bronchitidou obvykle vykazují přítomnost konzistentního kašlu tři měsíce po roce, dva roky po sobě. Bronchoskopie, trubice umístěná dolů do hrdla, aby se podívala na bronchiální trubice, potvrzuje diagnózu.

Léčba CHOPN způsobená chronickou bronchitidou zahrnuje odvykání kouření, léčbu astmatu a použití inhalačních steroidů, jako je Pulmocort, které pomáhají uklidnit otoky. Navzdory těmto léčebným podmínkám dochází často k tomu, že tyto léčebné postupy již neposkytují odpovídající dýchací cesty. Smrt z COPD způsobená bronchitidou je obvykle spojena s bakteriálními infekcemi, které nelze vyřešit antibiotiky.

Emfyzém a CHOPN se často považují za jednu a tutéž věc. Emfyzém je způsoben postupným zničením částí plic, které se nazývají alveoly. Vzhledem k tomu, že více alveolů je zabito, plic se stávají méně schopnými okysličovat krev, která jim proudí, což vede k většímu obtížnému dýchání a ke snížení počtu kyslíku v krvi.

Příznaky této formy CHOPN zahrnují přetrvávající kašel, neschopnost vykonávat tvrdé cvičení a dušnost. Vzhledem k tomu, že COPD u emfyzémového typu postupuje, příznaky zahrnují extrémně namáhané dýchání a neschopnost dokončit běžné činnosti domácnosti bez vyčerpání. Testy plicní funkce diagnostikují emfyzém a mohou také naznačovat průběh onemocnění.

Ve většině případů je emfyzém způsoben kouřením nebo vystavením sekundárnímu kouři. V některých případech však dědičná nemoc může způsobit emfyzém. Toto onemocnění znamená, že tělo postrádá základní protein, který chrání alveoly.

Ve všech případech COPD, které souvisejí s emfyzémem, léčba zahrnuje inhalační steroidy, kyslík podle potřeby a další sledování funkce dýchacích cest. Odvykání kouření je nezbytné. Pokračování v kouření pouze zhorší příznaky a urychlí jejich postup.

Některé nedávné léčebné postupy pro emfyzém zahrnují transplantace plic a také odstranění části plic, což zřejmě obnovuje určitou sílu a funkci zbývajících alveol. Vzhledem k tomu, že CHOCHP je často spojena s kouřením, některé pojištění a americká služba Medicare nebudou platit za takové léčení.

V takovém případě by mohlo být pomohlo mnoho lidí s CHOPN, ale nedostatek finančních prostředků na experimentální léčbu. Někteří ve zdravotnictví se domnívají, že kuřáci, kteří jsou plně seznámeni s riziky, v podstatě ohrožují tato rizika a musí zaplatit důsledky. Naopak ostatní mají pocit, že stejně jako mnoho jiných návykových onemocnění, ti, kteří nebyli schopni dobýt závislost na nikotinu, by neměli být potrestáni smrtí.