Co je subakromiální dekomprese?

Subakromiální dekomprese je chirurgický zákrok prováděný k léčbě sportovních úrazů, jako je syndrom nárazu. Považuje-li se za nepatrný chirurgický zákrok, provádí se subakromiální dekomprese, když jedinec nenalezl úlevu při tradiční léčbě. Jedinci, kteří dodržují pooperační výuku a účastní se fyzikální terapie, obvykle během několika měsíců po operaci úplně uzdraví. Stejně jako u jakéhokoli chirurgického zákroku existují rizika spojená s subakromiální dekompresí, která by měla být projednána s kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče před touto léčbou.

Obvykle způsobené nadměrným použitím, je syndrom nárazu spojený s poraněním sportovců, který postihuje měkké tkáně ramenní a rotátorové manžety. Když se měkká tkáň ramenního kloubu při opakovaném použití dostane do kosti mezi rameny a ramenem, je podrážděna a zapálená. Nepříznivě ovlivňující svaly ramen, zhoršená oblast může přispět k svalové nerovnováze a nestabilitě ramen. Jedinci s impingementovým syndromem mohou mít příznaky, které zahrnují bolest, nepohodlí a pocit pálení nebo brnění v ramenním kloubu a časem omezený pohyb pohybu.

Považuje se za artroskopický postup, subakromiální dekomprese je minimálně invazivní a zahrnuje dekompresi nebo zmírnění tlaku šlach v rotátorové manžetě. Malá kamera, nazývaná artroskop a stejně malé nástroje, jsou vloženy do ramene dvěma až třemi malými portálními řezy. Fotoaparát poskytuje ošetřujícímu lékaři vnitřní pohled na rameno a okolní tkáně, stejně jako příležitost dále zhodnotit stav postižené oblasti.

Pro zmírnění nahromaděného tlaku v rotační manžet je odstraněn subakromiální burza, tekutinový vak umístěný v ramenním kloubu. Dále se odstraní jakákoliv fibrotická nebo jizvavá tkáň, která je výsledkem rozsáhlého podráždění. Aby se zvětšil prostor pro rotující manžetu a šlachy, je vnější konec lopatky, nazvaný akromion, pískován na plochý povrch a část korakakromiálního vaziva je odstraněna. Jakmile je dekomprese dokončena, pro uzavření řezů se použijí stehy.

Jedinci, kteří podstoupí subakromiální dekompresi, zpravidla úplně uzdraví během čtyř až šesti týdnů. Léčba bolesti je obvykle předepsána, aby pomohla zmírnit pooperační nepohodlí. Bezprostředně po chirurgickém zákroku se jednotlivcům doporučuje, aby si udrželi rameno chráněné a stabilní, což může zahrnovat použití popruhu nebo nějakou jinou metodu pro udržení ramene imobilizované. Fyzikální terapie se doporučuje, aby se vytvořila síla a obnovila se celá řada pohybu do postižené oblasti. Dodržování pooperačních pokynů je nezbytné pro úspěšné oživení.

Jedinci, kteří dodržují pokyny svého lékaře a účastní se rehabilitace, by se měli během několika měsíců vrátit k aktivnímu životnímu stylu, včetně sportu. Rizika spojená s tímto postupem zahrnují přetrvávající nebo opakující se symptomy a progresi syndromu nárazu charakterizovanou zhoršením souvisejících příznaků. Komplikace spojené s subakromiální dekompresní chirurgií zahrnují infekci, srdeční infarkt a mrtvici.