Co je selhání kořenového kanálu?

Postup při selhání kořenového kanálu je postup, při kterém zubař nedokázal odstranit všechny mrtvé nebo nemocné tkáně z infikovaného zubu. Kořenové kanály jsou léčby infekcí, které ovlivňují kořen nebo buničinu zubu. Infekce způsobují bolest, mrtvé tkáně nebo dokonce abscesy. V léčbě kořenového kanálu, nazývaného také endodontická léčba, zubní lékař vyčistí kanál, aby odstranil infikované tkáně. Problémy s kořenovým kanálem se vyskytují, když postup zcela neodstranil nemocné tkáně nebo když byla otevřená cesta, do které se může vrátit infekce.

Získání koreňového kanálu obvykle eliminuje infekci a ukládá zub. Pokud selže postup kořenového kanálu, obvykle to znamená, že zubař vynechal další kanál v zubu. Některé zuby mají pouze jeden kanál, když u některých pacientů mají tyto zuby dvě. Dalším důvodem, proč může být postup kořenového kanálu neúspěšný, je to, že zub může mít složitou strukturu kanálku hluboko uvnitř buničiny, kterou zubní lékařka buď chybí nebo není schopen dosáhnout se svými nástroji.

Selhání kořenového kanálu může být také důsledkem nehody během postupu, při kterém se zubní nástroj zlomí a uvízne v kanálu. Strukturální nepravidelnosti, jako jsou křivky, římsy nebo překážky, mohou zubnímu lékaři složitě odstranit infikovanou tkáň. Další příčinou komplikací kořenového kanálu je, když se v kořene zubu vyvine trhlina a kanál nemůže být utěsněn proti následné reinfekci.

Jeden z nejzřetelnějších příznaků selhání kořenového kanálu jsou zanícené dásně kolem zubu, což signalizuje pokračující bakteriální infekci a rozpad. Mezi další příznaky selhání kořenového kanálu patří bobtnavá bolest, která se zhoršuje, citlivost, která se zhoršuje, a průsak tekutiny z okolí zubu. Někdy však selhání kořenového kanálu nezpůsobuje žádné zřetelné příznaky, a proto by pacienti měli hledat následné vyšetření od svých zubních lékařů, včetně rentgenových paprsků.

Pokud si pacient všimne příznaků selhání kořenového kanálu, měl by vyhledat léčbu co nejdříve. Jedním z řešení je zubař odstranit starý výplňový materiál, provést nový postup kořenového kanálu a získat lepší těsnění. Další možností je, aby orální chirurg provedl operaci kořenového kanálu, který obvykle zahrnuje apikekomii, což je postup, při kterém chirurg odstraní špičky z kořene infikovaného zubu. Někdy je třeba provést amputaci kořenů, kde musí být root zcela odstraněn.