Co je regenerace pokožky?

Regenerace pokožky je obnovou povrchu pokožky. Každý den tělo produkuje nové kožní buňky. Začínají v hluboké vrstvě dermis a nakonec se přestěhují na epidermis, což je povrch pokožky. Časem se prolévají a spadnou. Kožní buňky se mohou regenerovat a přesunout k povrchové vrstvě během dvou týdnů, ale toto je typické pouze pro mladší kůži.

Kůže se nikdy nezastaví, ale některé faktory mohou tento proces zpomalit. Jak člověk stárne, produkce kolagenu v kůži zpomaluje. Kolagen je zodpovědný za udržení pevné pokožky. Bez ní se buněčná produkce zpomaluje a kůže se může zhoršovat a být náchylnější k vráskám. Znečišťující látky ve vzduchu mohou zpomalovat proces regenerace pokožky.

Sluneční světlo je pro pokožku zdravé, protože poskytuje vitamín D, ale přílišné sluneční světlo může nevratně poškodit pokožku. To také zpomaluje produkci kolagenu a způsobuje suchou pokožku. Pro lepší regeneraci pokožky je potřeba vlhkost, zvláště když je vystavena nadměrnému slunečnímu záření. Udržování pokožky hydratované může snížit zvrásnění a urychlit regenerační proces.

Existují případy, kdy se kůže jednoduše neregeneruje. Pokud je derma nebo epidermis těžce zraněná, nebude růst. Kožní štěpy mohou být použity k pokrytí zranění, pokud je příliš velké na to, aby bylo šití. Zranění, jako je hluboký a široký střih, který proniká do dermis, nebo popálenina, která ničí horní vrstvu nebo epidermis, může také způsobit zjizvené nebo nerovné vrstvy pokožky.

Mohou se pomoci při regeneraci pokožky. Některé vitamíny a potraviny obsahují antioxidanty, které bojují proti stárnutí pokožky. Antioxidanty mohou také pomoci odstranit volné radikály, které způsobují určité typy rakoviny. Tyto antioxidanty mohou nejen pomoci urychlit proces regenerace pokožky, ale také mohou produkovat mladší a zdravější kůži.

Chemické peelingy lze také použít k oživení pokožky. Tato léčba zahrnuje zavedení malého množství kyseliny na kůži, aby se odstranily vrchní vrstvy epidermis. Existují různé druhy chemických peelingů používaných v závislosti na tom, jak je poškozena kůže. Některé chemické peelingy odstraňují jen malé množství kůže, zatímco jiné proniknou kůží a odstraňují více.