Co je pterygium?

Pterygium je benigní růst na oku, který vyčnívá z konjunktury a pomalu se šíří přes rohovku. Někteří pacienti nemají s těmito růstmi žádné problémy, protože rostou pomalu a zůstávají omezeni na sklera nebo bílé oka, zatímco u jiných pacientů dochází ke zřejmému vidění, když pterygium roste přes rohovku. Pinguecula jsou dalším příkladem benígního očního růstu, který se objevuje za podobných okolností, které přispívají k tvorbě pterygia.

Když se tento stav rozvíjí, obvykle začíná na boku oka v blízkosti nosu jako trojúhelníkový klín. Krmivo je napájeno kapiláry, které dodávají krev do oka a spojivky, a následné vrstvy kolagenu a dalších materiálů jsou položeny tak, aby vytvořily klínovitý růst. Pacient může vidět růst v zrcadle nebo si všimnout, že on nebo ona zažívá pravidelné oční dráždění, jako by tam bylo cizorodé tělo v oku, dlouho předtím, než růst zatemňuje vidění.

Zatímco název zní exoticky, pterygium není ve skutečnosti příliš vzácné. Tyto růsty se objevují, když jsou oči stresované působením ultrafialového záření a když lidé žijí v suchých prašných oblastech. Pacienti mohou snížit riziko vývoje pterygie a pinguekuly tím, že nosí sluneční brýle, aby ochránili oči a používali hydratační oční kapky, pokud žijí v suchém nebo prašném klimatu. Je také doporučeno chránit oči kroužkem a klobouk může snížit sluneční poškození hlavy a obličeje.

Pokud je zjištěn růst, může lékař načkat a uvidí, jak se stane. Růst může být zvládnutelný pomocí steroidů ke snížení zánětu a mazání kapiček, aby se snížilo podráždění očí. V případě, že se růst stává problémem, lze provést operaci k jeho odstranění. Vzhledem k tomu, že nárůsty jsou náchylné k recidivě, může lékař doporučit následné léky a preventivní péči a lékař také může provést štěpení tkáně, která je určena k odvrácení opakovaného výskytu pterygia.

Pterygium není jediné, co se může stát pro oči poškozené UV zářením. Lidé s světlými oči jsou náchylní k vývoji problémů se zrakem, jsou-li vystaveni rutinně jasnému světlu, a osoby s tmavšíma očima jsou stále vystaveny riziku zrakových problémů a problémům jako je rakovina kůže způsobená vystavením slunečnímu záření. Ochrana před sluncem pomáhá uchovat oči a zbytek těla tak, aby vydrží život.