Co je pokročilá artritida?

Pokročilá artritida je termín používaný k popisu pozdějšího stadia artritidy. Souběžně ovlivňující více kloubů, pokročilá artritida je považována za degenerativní stav, který vyžaduje dlouhodobou léčbu k zvládnutí příznaků. Jednotlivci s těžkou artritidou jsou zařazeni do víceúčelového léčebného programu, který může zahrnovat léky a fyzikální terapie. V některých případech může být nutná operace k odstranění poškození kloubů.

Bohužel neexistuje jediný test pro detekci artritidy. Fyzické vyšetření postižené oblasti je zpočátku provedeno. Následné testování může zahrnovat vyšetření krve a moči za účelem kontroly markerů indikujících zánět. Imagingové testy jsou prováděny za účelem vyhodnocení rozsahu zánětu a stavu postiženého kloubu. Pokud dojde k nahromadění tekutiny kolem postiženého kloubu, může být vzorek tekutiny odebrán pro laboratorní analýzu.

Existuje několik příčin artritidy. Nejčastějším spouštěčem pro artritické symptomy je věk-související opotřebení kloubů. Kosti jsou přirozeně tlumeny chrupavkou, která umožňuje pohyb kloubů volně. Artritida se vyskytuje, když se chrupavka rozpadne a postižené kosti se smí brousit proti sobě. Toto broušení v kloubech způsobuje zánět měkkých tkání a akumulaci tekutin a narušuje pružnost kloubů.

Počátečními známkami artritidy jsou tuhost v kloubech, zejména po delších dobách nehybnosti. Jak se artritida postupuje, lidé si všimnou, že by postižený kloub mohl vyčnívat, nabobtnat a cítit se teplý na dotek. Ačkoli počáteční artritické příznaky mohou ovlivnit jediný kloub, artritida v pozdním stadiu postihuje více kloubů současně.

Pokročilá artritida může výrazně ovlivnit kvalitu života. Prodloužený zánět a degenerace chrupavky může zhoršit schopnost postiženého kloubu použít. Například pokud jsou postiženy ruce nebo kolena, může být osoba neschopná držet předměty nebo chodit s lehkostí. Pokročilá artritida může také způsobit zmrznutí kloubů, což nakonec činí každodenní fungování téměř nemožné.

Správa artritidy může zahrnovat několik přístupů. Topické a perorální léky určené k redukci zánětu jsou nezbytnou součástí léčby. Pro zmírnění nepříjemných pocitů mohou být použity nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDs), které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Někteří lidé se mohou rozhodnout, že nosí dlahu, aby zmírnili stres. Další opatření mohou zahrnovat použití studených nebo teplých obkladů a masážní terapii.

Pozdní stadium artritidy vyžaduje agresivnější léčbu. Podobně jako u revmatoidní artritidy může být autoimunitní porucha, při níž imunitní systém napadá zdravé klouby, také artritida léčená kortikosteroidy, které pomáhají potlačit imunitní systém ve snaze zmírnit zánět. Konzistentní fyzikální terapie se také používá k podpoře společné flexibility.

Pokud v pozdním stadiu vzniku artritidy došlo k deformaci nebo ochromení kloubů, může být provedena operace. V některých případech může být nahrazení kloubů možností obnovení funkce. Kloubní fúze, další chirurgická léčba, zahrnuje odstranění postiženého kloubu a přetváření okolních kostí. Umístěná umělá opěrka, jako jsou kolíky, udržuje nedaleké kosti na místě, zatímco se spojují dohromady.

Pokročilá artritida je diagnóza, která nese riziko dlouhodobých závažných komplikací. Osoby s rozsáhlým zánětem a poškozením kloubů mají chronické nepohodlí a nemusí se účastnit každodenních činností. Časem není neobvyklé, že k trvalé invaliditě dochází.