Co je plicní léze?

Plicní léze je oblast abnormální buněčné změny uvnitř nebo na plicích. Postižení plic může být způsobena řadou věcí a objev léze je pouze indikátorem pro další hodnocení, nikoliv příčinou okamžitého poplachu. Po vyšetření plicní léze, aby se dozvěděli více o tom, co je, doktor může s pacientem diskutovat o zjištěních a v případě potřeby vypracovat léčebný plán léze.

Léze v plicích se někdy objevují při lékařských zobrazovacích studiích plic, jako jsou rentgenové záření. Mohou být také zaznamenány během chirurgického zákroku v hrudní oblasti nebo v endoskopických postupech, kdy je kamera vložena do těla, aby poskytla pohled na struktury normálně viditelné pouze během operace. Mohou to být náhodné nálezy objevené při hodnocení pacienta za jinou záležitost, nebo je může lékař konkrétně hledat na základě příznaků, které pacient trpí.

Léze může naznačovat oblast zánětu, vývoj rakovinného růstu, benigní polyp nebo libovolný počet dalších buněčných změn. Chcete-li se dozvědět více o plicní lézi, je obvykle nutné odebrat malý vzorek pro biopsii. Pokud je to možné, lékař se může pokusit odstranit celou lézi v případě, že je maligní. Pokud ano, pacient nepotřebuje druhý postup, aby zbytek růstu ztratil, protože už bude odstraněn.

Patolog může vyšetřit vzorek pod mikroskopem a poskytnout mu další informace. Výsledky patologie se mohou lišit. Někdy není vzorek dostatečně velký a výsledky jsou neprůkazné. Ve většině případů může patolog určit typy postižených buněk, studovat jejich činnost v plicích a určit, zda je růst důvodem k obavám. Patologické zprávy o lézi může trvat několik dní až týden, v závislosti na úrovni práce v laboratoři.

Lidé mají zvýšené riziko vzniku plicních lézí, pokud trpí chronickým onemocněním plic, vystavují se znečišťovatelům životního prostředí nebo jsou kuřáci. Pokud jsou léze identifikovány a potřebují lékařskou péči, mohou se různé možnosti lišit. Léky mohou být použity k léčbě takových zánětů, zatímco jiné typy lézí mohou být zhoubné, vyžadující chemoterapii, záření nebo případnou operaci. Při projednávání lézí a možností léčby se pacienti mohou chtít zeptat na svou prognózu s různými léčebnými možnostmi ve srovnání s prognózou bez léčby.