Co je peroneální nerv?

Peroneální nerv je lidský nerv, který řídí většinu pocitů pro dolní nohu, včetně prstů a nohou. Mnoho zvířat má to také. Je to větev sedacího nervu a interaguje v řadě důležitých cest s mnoha hlavními svalovými skupinami nohy, včetně peroneus longus a peroneus brevis. Žádné nervy skutečně neovlivňují pohyb – jejich úlohou je především přenos pocitů do mozku – ale rozsah, do něhož se tento nerv souvisí a stimuluje svaly, mu dává nezvykle velkou roli, pokud jde o věci, jako je špičatý kadeř a natahování nohou. Problémy s nervy mohou v důsledku toho způsobit řadu otázek mobility a lidé obvykle potřebují okamžitou lékařskou péči v případě zranění, aby se vyhnuli stálým problémům s pohybem a silou nohou.

Nervy obvykle běží po celé délce nohy a jsou tvořeny třemi klíčovými segmenty nebo “větvemi”. Začíná to v horní části stehna v horní části stehenní kosti a přetáčí přední část nohy; – volal “legrační kosti” blízko kolena, rozdělí se na dvě. Větev známá jako “povrchový fibulární nerv” sedí blíž k vrcholu povrchu svalů nohou, typicky na přední straně nohy v blízkosti holení, kursy “hlubokého fibulárního nervu” přes zadní část, většinou se vinou pod ochromit. Dva se znovu setkají v noze.

Peroneální nerv slouží k mnoha účelům. Stejně jako většina nervů je jeho primární role v poskytování pocitů z okolního prostředí, tady nohy, do mozku a naopak. Nerv je také poněkud jedinečný tím, že hraje také roli v pohybu. Toto je vědecky známé jako “inervace”. Nerv pomáhá pomoci hlavním svalům nohy tak, aby člověk mohl chodit rovně a mít sílu v kotnících a nohou, kromě toho, že zažívá pocit v těchto oblastech. Bez tohoto důležitého nervu by lidé měli slabost v kotnících nebo nohou, prsty, které se táhnou při chůzi, a pokračující necitlivost nebo brnění v horní části nohy a dolní nohy.

Další výhodou peroneálního nervu je, že poskytuje kontrolu nad některými svaly nohou a špičky. Pokud je nerv zničen nebo dochází k degeneraci, dochází ke ztrátě kontroly svalů a svalového tonusu. Bez podpory z tohoto nervu by se většina svalové hmoty v dolní noze mohla jednoduše zhoršit.

Existuje celá řada způsobů, jak poškodit tento nerv, ale jednou z nejčastějších příčin je zranění nebo trauma kolena. Koleno je místo, kde se rozvětví nerv a zranění zde může způsobit problémy všude nahoru a dolů po noze jako důsledek. Úplný objem šlach a vazy v kloubu znamená, že existuje řada různých způsobů, jak by mohl být nerv přichycený nebo zkroucený.

Člověk nemusí být při nehodě nebo trpět přímým zraněním nohy, aby riskoval poškození nervu. V některých případech pravidelně nosí boty s vysokým podpatkem, obvyklé přechody nohou a dokonce tlak na koleno během hlubokého spánku mohou způsobit problémy s nervem. Nosit vysoké boty, které jsou těsné po tele, mohou také způsobit poškození, pokud působí na kůži příliš velký tlak. Navíc lidé, kteří jsou extrémně tenký, jsou vystaveni zvýšenému riziku poškození nervů, obvykle z důvodu izolace a svalové síly. Správná výživa je nezbytná pro udržení zdraví nervu také.

Obvykle je snadné napravit nervové napětí a tlak, ale jakmile je skutečně zranění, může být mnohem těžší vyřešit. Zranění tohoto nervu mají tendenci se velmi zotavit. Při pokusu o opravu poškození peroneálních nervových lékařů mohou používat chirurgické opravné techniky, které zahrnují nervové štěpení, nervové stehy nebo dekompresi. V některých případech může osoba potřebovat nervový přenos. Jedná se o odvedení větve z dolního svalu nohy a připojení k svalu zodpovědnému za zvedání nohy.