Co je pagetova choroba bradavky?

Pagetova choroba bradavky by neměla být zaměňována s jinými formami Pagetovy nemoci, zejména s Pagetovou nemocí kosti nebo vulvy. Všechny tři podmínky sdílejí společný popis a popis britského lékaře z 19. století Sir James Paget. Jsou to jednotlivé choroby, pojmenované po průkopnické práci tohoto lékaře. Pagetova choroba bradavky je ve skutečnosti formou vzácné rakoviny prsu, která představuje pouze asi 5% všech případů rakoviny prsu a je nejčastěji pozorována u žen starších 60 let. Je velmi neobvyklé.

Ve většině případů Pagetovy nemoci bradavky je nejpozoruhodnějším fakt, že bradavka je pokryta červeným odlupováním a šupinatou vyrážkou. Většina žen ignoruje tuto časnou vyrážku, ale pokud by měla pokračovat déle než několik dní, ženy by měly vidět lékaře. Vyrážka může začít vytvářet kůru a může se šířit z bradavky na kůži, která ji obklopuje. Zatímco časná vyrážka není obzvláště obtížná, protože onemocnění postupuje, vyrážka může způsobit bodnutí, svědění nebo popálení, což vytváří značné nepohodlí.

Po vyšetření má polovina všech lidí diagnostikovaných Pagetovou chorobou bradavky hmatatelný nádor pod bradavkou. Celkem 95% lidí s tímto onemocněním má nádor v prsní tkáni, obvykle umístěný v blízkosti mléčných kanálků. Když není možné objevit nádor, pacienti podstoupí mamografii a někdy sonogramy prsní tkáně, aby lokalizovaly a identifikovaly nádory. To, co vytváří nějaké lékařské tajemství, spočívá v tom, že v asi 5% případů není přítomen žádný nádor. Nicméně, aniž by došlo k rakovinnému růstu, je tkáň na bradavce rakovinná a může se šířit. Všechny případy jsou ošetřeny, aby se zabránilo šíření.

Existuje několik možností léčby. U některých žen je zhoubný růst nejen pod bradavkou, ale rozšířil se pod ramena. Může být zapotřebí kompletní mastektomie. Jiní podstoupí lumpektomii a odstraní jakoukoliv bradavku nebo okolní tkáň, která má buňky Paget. Radiační terapie po lumpektomii nebo mastektomii je standardní a ženy mohou také zahájit terapii potlačením hormonů prostřednictvím orálních léků a / nebo chemoterapie, aby se zabránilo recidivě.

Míra přežití u Pagetovy nemoci v bradavce závisí na stupni, ve kterém je rakovina identifikována. Pokud stav ovlivňuje pouze tkáň bradavek, míra přežití je 99,5%. Když existují základní tumory, míra přežití se posuzuje podle stupně a velikosti nádoru a do jaké míry může dojít k napadení. V prvním stupni není nádor v prsu větší než 2,82 cm a rakovinné buňky nejsou v lymfatických uzlinách. Přibližně 80% lidí v této fázi je zcela vyléčeno.

Druhá fáze znamená, že rakovina se rozšířila do lymfatických uzlin a velikost nádoru není větší než asi 5 palců (5,08 cm). Míra přežití může být určena rozsahem lymfatických uzlin rakovinou, ale celková míra přežití u osob diagnostikovaných ve druhé fázi je 70%. Pacienti ve třetím stupni mají 40% přežití po pěti letech po diagnóze s léčbou a pacienti ve 4. stupni mají mnohem nižší rychlost, 20% přežití v pětileté míře.

Existuje vyšetřovací léčba a klinické testy na Pagetovu chorobu bradavky a vyhlídky na zlepšení míry přežití jsou dobré. Stejně jako u všech nádorů prsu je včasná detekce klíčem k vyšší míře přežití. Dávejte pozor na jakékoliv vyrážky, které se vytvářejí na bradavce, a proveďte měsíční samovyšetření, abyste zkontrolovali přítomnost hrud.