Co je ovariální fibroid?

Ovariální fibroid je typ abnormálního růstu, nazývaného také nádor, který se vyvíjí na vaječníku ženy. Tento růst je pevný, který se liší od obvykle ovariálních cyst naplněných tekutinou a je vyroben z hladkých svalových tkání, které jsou vázány vláknitými tkáněmi. Ve většině případů se fibomy neformují na vaječnících, typicky se tvoří uvnitř dělohy ženy a jen zřídka se objevují na vaječníku. Pokud se objeví na vaječníku, jsou však obvykle benigní, což znamená, že neobsahují rakovinové buňky.

Zatímco existují různé typy nádorů, fibroidy jsou nejčastějším typem pro ženy, které se vyvíjejí v oblasti pánve. To ovšem neznamená, že je pravděpodobné, že žena na vaječníku vyvine více než jakýkoli jiný typ nádoru. Žena má obvykle větší pravděpodobnost, že vyvine jiný typ nádoru vaječníků nebo cysta, než ovariální fibroid. Obecně platí, že ženy mají vyšší pravděpodobnost vývoje fibroidů ve věku od 35 do 45 let. Je zajímavé, že menopauza často zastavuje růst fibroidů a někdy úplně zmizí.

Ovariální fibroid může být velmi malý. Například jeden z těchto výrůstků může být menší než slunečnicová semena. Bohužel, mohou také růst velmi velké a převyšují velikost baseballu. Je však nepravděpodobné, že by se žena rozvinula na vaječníku. Ve většině případů velké děložní fibroidy ovlivňují dělohu místo toho.

Pokud žena vyvine ovariální fibroid, mohou lékaři nejdříve pracovat, aby potvrdili, že je opravdu benigní nádor dříve, než se rozhodnou pro léčbu. Často se používají ultrazvuk a další diagnostické vyšetření, které pomáhají lékařům zjistit, zda je nádor benigní. Pokud se lékaři domnívají, že mnoho nádorů je nádor, obvykle provádí biopsii, která zahrnuje odebrání vzorku tkáně z hmoty nebo celé hmoty samotné a poté vyšetření hmotnosti rakovinných buněk.

V mnoha případech není nutné léčit fibroidy. Lékaři mohou doporučit léčbu, obvykle chirurgické odstranění, pokud je pacient v bolesti nebo se setká s nepříjemnými příznaky. Často ženy nemají žádné symptomy vůbec. Pokud se objeví příznaky s fibrilem vaječníků, často se jedná o bolesti břicha, křeče a nadýmání. Nadměrné krvácení může být dalším příznakem fibroidů, ale je pravděpodobnější, že se vyskytne, když je postižena děloha.