Co je orchiektomie?

V medicíně je orchiektomií chirurgický typ kastrace, ve kterém se odstraní jedno nebo obě varlata. Pacienti trpící rakovinou varlat tvoří většinu lidí podstupujících tuto operaci. Orchidektomie je alternativní pravopis, který může být použit k označení tohoto chirurgického postupu.

Chirurgický zákrok může být prováděn dvěma různými způsoby, jako je ingvinální orchiectomy nebo jako scrotal orchiectomy. Inguinální forma operace, která se nejčastěji provádí, se provádí tak, že se provede dělení ve slabinách nad pubiální kost. Sepstruktura se pak odstraní tím, že se vytáhne nahoru skrz inguinální kanál, což je průchod břišní stěny, přes kterou prochází spermatická šňůra. Ve scrotal formě procedury, varlata je odstraněna přes řez v šourku.

U pacientů s rakovinou varlat je možné odstranit nádorový nádor ze semenu bez odstranění celého varlata. Tento přístup je však zřídka používán, protože předrakovinné buňky obvykle existují po celé zasažené varlata a rakovina se pravděpodobně bude opakovat, pokud se varle zcela odstraní. Pokud je postižena pouze jedna varlata, obvykle se provádí jednostranná orchiektomie, přičemž se odstraní pravé nebo levé varlata. Po jednostranném postupu pacient pravděpodobně zůstane plodný, protože pro udržení plodnosti je požadováno pouze jedno varlat.

V případech, kdy jsou postižena obě varlata, obvykle probíhá bilaterální nebo radikální orchiektomie, přičemž se obě semenníky odstraní. To vede k neplodnosti. Bilaterální postup také zpravidla vede k erektilní dysfunkci.

Dalším významným účinkem jakéhokoli druhu orchiektomie, který může pacientům způsobit značné utrpení, je fyzická změna pohlavních orgánů. Pro zmírnění této skutečnosti mohou být pacientům nabídnuty testikulární protézy. Jedná se o umělé varlata, které se vkládá do šourku během operace. Testikulární protéza může znamenat, že vzhled genitálií se významně nemění a může pomoci pacientům vyrovnat se s emocionálními účinky operace.

Orchiektomie má vysokou úspěšnost jako léčbu rakoviny varlat, kde byla rakovina zjištěna již v počáteční fázi. Tento postup lze také použít ke zlepšení míry přežití u pacientů trpících rakovinou prostaty. Účinek orchiektomie na rakovinu prostaty je pravděpodobně kvůli velkému snížení hladiny testosteronu, ke kterému dochází po odstranění varlat.