Co je oční napětí?

Deformace oka je obecně definována jako stav, kdy je na svaly, které řídí oko, přetvořeno napětí. Tento druh napětí může být způsoben různými věcmi, ale nejčastěji je spojován s četbou, používáním počítače a dalšími aktivitami, které zahrnují peering na drobných předmětech. Šicí a řemeslné práce jsou také běžně spojeny s namáháním očí. Určité množství kmene očních svalů se považuje za normální a často nepřináší žádné trvalé poškození zraku, ale opakované nadužívání očních svalů může způsobit poškození, které by mohlo vést k chirurgickému zákroku nebo potřebě použít brýle ke zlepšení vidění.

Mnoho lidí, kteří si stěžují na zátěž očí, někdy pocítí bolest nebo bolest v oku nebo kolem oka. Často si stěžují, že jejich oči jsou unavené a suché. Bolest hlavy a rozmazané vidění mohou také doprovázet stav. Svaly, které kontrolují zrak, jsou podobně jako jiné svaly v těle a jejich přepracování často má stejné příznaky.

Jedním z jednoduchých způsobů, jak se vyhnout zbytečnému namáhání oka, je zajistit pravidelné oči a odpočívat, když se podílíte na úkolech, které mohou způsobit namáhání. Kdykoliv je to možné, je pravděpodobně dobrý nápad provést preventivní opatření, aby nedošlo k přepracování očních svalů. Kromě toho může také snížit napětí pomocí očních kapek po celý den.

Určité typy osvětlení mohou také přispět k tomuto stavu. Zdá se, že studie ukazují, že pokračující expozice fluorescenčnímu světlu může být pro oči těžší než jiné typy osvětlení. Fluorescenční světla mají neustálé změny intenzity, a přestože tyto změny jsou téměř nepostřehnutelné, mohou způsobit, že oko se napne bez toho, aby si člověk dokonce uvědomoval, že se vyskytuje. V kancelářích a pracovních prostorech využívajících fluorescenční osvětlení se doporučuje, aby pracovníci dostali také žárovky poblíž pracovních stanic, aby pomohly snížit stres na očích.

Některé cvičení byly vyvinuty, které mohou pomoci zmírnit tento stav. Jedno takové cvičení, nazvané palming, zahrnuje pokrytí očí dlaněmi rukou asi tři minuty. Oči by měly být tak těsně zakryté, aby nic nebylo vidět. Toto cvičení by se mělo opakovat, dokud se oči už nebudou cítit unavené.

Další cvičení, které pomáhá zmírnit únavu očí, znamená zavření očí a jejich udržení asi 9 vteřin zavřené a následné opakování procesu asi desetkrát. Oční cvičení jsou obecně snadné a lze je provádět nejvíce kdekoli. Předpokládá se, že přimějí oči k odpočinku a mohou způsobit, že oči vytvoří vlastní mazání.