Co je monocytóza?

Monocytóza je zdravotní stav, ve kterém dochází k nárůstu v přítomnosti typu bílých krvinek známých jako monocyt. Monocyty se tvoří v kostní dřeni a hrají důležitou roli v normálním fungování imunitního systému. Zánětlivé onemocnění, infekce a některé formy rakoviny jsou nejčastějšími příčinami monocytózy. Symptomy obvykle zahrnují únavu, slabost, horečku nebo celkový pocit onemocnění. Řízení tohoto stavu zahrnuje diagnostiku a léčbu základní příčiny zvýšení hladiny krevních buněk a jakékoli otázky nebo obavy týkající se jednotlivých případů monocytózy by měly být projednány s lékařem nebo jiným lékařem.

Zánětlivé stavy, jako je infekce nebo autoimunitní poruchy, jsou primární příčinou tohoto onemocnění. Některé z běžných typů infekcí, které by mohly vést k tomuto stavu, zahrnují tuberkulózu, syfilis a skvrnitou špičku Rocky Mountain. Autoimunitní poruchy, jako je lupus nebo revmatoidní artritida, mohou také vést k monocytóze. Některé krevní poruchy mohou také vést k vysokému počtu monocytů. Použití léků na předpis – často včetně antibiotik nebo steroidních léků – může někdy vrátit krevní obraz do normálu, ačkoli se u některých pacientů může stát chronickým stavem.

Leukémie nebo forma lymfomu známého jako Hodgkinova choroba jsou typy rakoviny, o nichž je známo, že způsobují monocytózu. Tyto rakoviny ovlivňují krev nebo kostní dřeň a omezují přirozené schopnosti boje proti onemocnění těla. Imunitní systém je ohrožen v důsledku těchto nádorových onemocnění, čímž je pacient vystaven zvýšenému riziku vývoje závažných komplikací, a to i při běžně mírných typech infekcí.

Obvykle nejsou žádné specifické příznaky spojené s vývojem zvýšených monocytů. Většina lidí se o tomto stavu dozví pouze pomocí rutinních krevních testů nebo při testování na další onemocnění. Lidé, kteří prožívají příznaky, se mohou cítit unaveni nebo slabí a v některých případech se může vyvinout horečka s nízkou hladinou. Tyto příznaky mohou být snadno zaměňovány s řadou jiných zdravotních stavů, což někdy vede k nepřesné diagnóze, pokud lékaře nedoporučuje řádnou krevní činnost.

Monocytóza je ve skutečnosti příznakem jiného onemocnění, nikoli zdravotním stavem, takže možnosti léčby se velmi liší. Primárním cílem léčby je přesně diagnostikovat základní příčinu abnormálního počtu monocytů. Léky na předpis jsou typicky úspěšné v případech infekce nebo zánětu. Rakovinové stavy mohou vyžadovat intenzivnější léčbu, jako je záření, chemoterapie nebo chirurgická intervence.