Co je mikrovaskulární ischémie?

Microvaskulární ischémie je stav, kdy jsou malé koronární tepny v srdci úzké, což způsobuje snížení krve a kyslíku v určité oblasti srdce. Stav může také ovlivnit malé cévy v mozku, které dodávají krev. Krev přenáší kyslík po celém těle a ischémie může způsobit vznik hypoxie v malých tepnách, které pomáhají dodat krev ze srdce jiným orgánům v těle. Toto snížení přívodu kyslíku může způsobit vážné poškození srdce a jiných orgánů a nedostatek kyslíku může způsobit, že tkáň umře.

Ischémie je obvykle způsobena jiným stavem, jako je diabetes nebo hypertenze. To může také být způsobeno vybudováním plaku v malých tepnách, což způsobuje zablokování, které brání průtoku krve. Nízký krevní tlak nebo abnormální srdeční rytmus mohou zabránit tomu, aby krev byla čerpána malými tepnami srdce nebo mozku. Poškození arteriálních stěn, a to buď z důsledného vysokého krevního tlaku nebo při vývoji hmoty, může způsobit mikrovaskulární ischemii. Ti, kteří kouří, mají nadváhu nebo mají rodinnou anamnézu srdečních onemocnění, mají větší pravděpodobnost, že tento stav rozvinou.

Microvaskulární ischemie může způsobit, že se srdce cítí jako křeč nebo stlačeno, což vytváří těsnost v hrudi. Člověk se může cítit nevolně nebo lehce, protože mozek nebo srdce nedostává dostatek kyslíku. Bolest v rameni nebo rameni je také častým příznakem ischemie. Někteří lidé, kteří mají periodické ischemické záchvaty, mají pocit necitlivosti, vertigo nebo se potíže soustředit. K závažnějším příznakům dochází, pokud se tepna stane blokována, spíše než zúžení plakem.

Konzultace s lékařem je prvním krokem při určování, zda může osoba mít mikrovaskulární ischemii. Lékař provede řadu testů, aby určil, jak dobře funguje srdce a zda došlo k poškození stěn srdce nebo tepny. Jaderné vyšetření ukáže, zda je průtok krve v celém srdci nebo v mozku abnormální.

Pokud je zjištěno, že osoba má mikrovaskulární ischemii, existuje několik léčebných plánů, které lze sledovat, aby se zvýšila kvalita života člověka a snížila závažnost příznaků. Přípravky na zmírnění krve, včetně aspirinu, pomohou zvýšit množství krve, která je schopna protékat přes zúžené tepny. Léky, které pomáhají řídit vysoký krevní tlak, hypoglykemii nebo vysoké hladiny triglyceridů, jsou účinnou metodou léčby. Změny v životním stylu, včetně ztráty hmotnosti, odvykání kouření a aktivnějšího účinku, zabrání dalšímu pokroku.