Co je lymfadenitida?

Lymfadenitida je otok v mízních uzlinách. Obvykle se vyskytuje jako jedna nebo více zvětšených nebo nabobtnalých lymfatických uzlin pod krkem, v podpaží nebo ve slabinách. Tento stav je poměrně častý a nejčastěji naznačuje přítomnost bakteriální nebo virové infekce. Houbová a parazitární infekce může také způsobit otoky. Velmi příležitostně může dojít k zduření lymfatických uzlin v důsledku napadení rakovinných buněk uzlem. To je méně časté, ale může být testováno, pokud jsou vyloučeny všechny ostatní příznaky.

Nejčastější příznaky lymfadenitidy jsou otoky jedné nebo více lymfatických uzlin. Lymfatické uzliny, které jsou otoky, se mohou cítit mírně ztuhlé a při dotyku mohou být bolestivé. Kůže, která pokrývá lymfatickou uzlu, může být někdy horká na dotek nebo může vypadat mírně červeně.

Zduřená lymfatická uzlina obvykle znamená, že lékař bude chtít hledat příčinu, zvláště pokud je otok bolestný. Lékaři mohou provést krevní testy na vyšetření infekcí a v některých případech mohou provádět malou biopsii lymfatických uzlin. Pokud je podezření na tuto příčinu virovou, biopsie se provádí zřídka. Lymfadenitida obvykle indikuje pouze potřebu biopsie, pokud je podezření na rakovinu.

Někdy u dětí dochází k chronickému zánětu jedné lymfatické uzliny, která není spojena s nepohodlí, zahříváním nebo zarudnutím pokožky. To není ve skutečnosti neobvyklé, a pokud se neobjeví potíže, lékaři obvykle diagnostikují toto jako virální a nelékají. Nedávné studie o onemocnění kočičí škrábance naznačují, že může být zodpovědný za většinu výskytu chronické lymfadenitidy u dětí. Vzhledem k tomu, že bakterie způsobují horečku z poškozených koček, mohou antibiotika vyřešit otok.

Normální léčba otoku bakteriálního původu je průběhem antibiotik. Lékaři ve všech případech léčí základní příčiny, pokud je to možné. Můžete také zmírnit menší nepohodlí z oteklé mízních uzlin užíváním protizánětlivých léků, jako je ibuprofen.

Závažnější formou tohoto stavu je lymfangitida, která téměř vždy indikuje přítomnost bakteriální infekce. Jeho příznaky zahrnují vysokou horečku, červené pruhy kolem zduřených lymfatických uzlin, pulzující bolest v lymfatických uzlinách a příznaky svalnaté, jako je nedostatek chuti k jídlu, únava a bolest svalů. Lymfangitida je nejvíce spojována se bakteriálními infekcemi strep a staph. Celulitida, infekce krve, je zcela běžnou příčinou. Protože lymfangitida je často bakteriální, lékař by měl tyto symptomy okamžitě posoudit.

Dokonce i při léčbě antibiotiky může trvat několik měsíců, než se lymfatické uzliny vrátí k normálu. Někteří lidé vykazují téměř konstantní příznaky lymfadenitidy, které nevyřeší, i přes léčbu. To může být obzvláště pravdivé u lidí s oslabeným imunitním systémem. U osob s autoimunitními poruchami nebo u HIV se pravděpodobně vyskytne chronická lymfadenitida. Některé děti, kvůli stálému vystavení virem, také mají opuchnuté lymfatické uzliny, které mohou trvat několik měsíců až jeden rok nebo více.