Co je leukoplakie?

Leukoplakie je zdravotní stav, který se projevuje jako tvrdé, hrubé ústní léze. Na jazyku, dásně, střechu úst nebo na vnitřní straně tváří a rtů se mohou objevit bílé skvrny a vředy. Přesná příčina tohoto onemocnění je často obtížné zjistit, ačkoli lidé, kteří užívají tabák nebo mají oslabený imunitní systém, jsou vystaveni vyššímu riziku leukoplakie. Zatímco většina případů nezpůsobuje příznaky nebo představuje vážná zdravotní rizika, léze mohou být občas předchůdci rakoviny ústní. Jediný, kdo si všimne abnormálních skvrn nebo vředů v ústech, by měl navštívit zubaře, aby získal správnou diagnózu a léčbu.

Osoba s leukoplakií může v ústech zaznamenat jednu nebo více bílých skvrn tkáně. Skvrny jsou obvykle tvrdé a silné a mohou se objevit jako otevřené vředy. Mohou být nepohodlné nebo vizuálně rušivé, ale obvykle nevyvolávají bolestivé fyzické příznaky. Pokud léze poruší pokožku, může dojít k zánětu nebo infekci.

Nejsou známy žádné přímé příčiny, lékaři však pro tento stav určili několik rizikových faktorů. Dlouhodobé kouření a žvýkání tabáku jsou vysoce korelované se stavem, pravděpodobně proto, že chemické látky nalezené v tabáku dráždí ústní tkáň. Jedinci, kteří pracují v průmyslových zařízeních nebo v dolech, kde je vzduch znečištěn dráždidly, mohou také vidět vzhled lézí. Osoba s oslabeným imunitním systémem kvůli vrozené poruše nebo získané nemoci, jako je HIV, je také vystavena riziku vzniku tohoto onemocnění. Pacienti s HIV často trpí obzvláště zřejmou poruchou, známou jako chlupatá leukoplakie, v níž jsou bílé skvrny doprovázeny rozmazaným růstem.

Většina případů je benigní a má tendenci odejít včas. Tím, že se zdržíte z tabákových výrobků a používáte respirátor při práci v špinavých podmínkách, může člověk obvykle zabránit budoucím ohniskům. Pokud se zdá, že se léze šíří nebo představuje bolest, měla by být vyšetřena zubním lékařem s licencí. Zubní lékař může přesně diagnostikovat leukoplakii a vyloučit další stavy, jako je rakovina, pomocí biopsie tkáně.

Pokud výsledky biopsie neukazují přítomnost abnormálních nebo rakovinných buněk, zubař obvykle instruuje pacienta, aby přestal užívat tabák a udržoval stravu bohatou na antioxidanty, aby podpořila zdravější tkáň. Pokud léze způsobí značné nepohodlí, zubař může zajistit, aby byla chirurgicky odstraněna. Rakovinové léze je obvykle nutné léčit kombinací chirurgického zákroku a preventivních opatření k zastavení rakoviny v dalších částech těla.