Co je kyselina askorbová?

Kyselina askorbová je známá pro své antioxidační vlastnosti. Jedná se o molekulární vazbu uhlíku, vodíku a kyslíku. Většina lidí je obeznámena s kyselinou L-askorbovou, běžněji označovanou jako vitamin C.

Pokud není ve formě vitaminu C, kyselina askorbová může být použita v roztoku pro vývoj filmu. Snadno se oxiduje, ale zabraňuje destrukci různých buněk – tedy termínu antioxidant. Musí být uložena na chladném tmavém místě. Také oxiduje v přítomnosti kovů, proto by neměla být skladována v žádném kovovém kontejneru.

Jako vitamin C, kyselina askorbová byla kdysi neocenitelná při prevenci nemocí, jako je kurdě, způsobené dlouhými lodními plavbami. K boji proti skourkám, námořníkům a cestujícím byly často přidány pomeranče, které mají vysoký obsah vitamínu C. Zatímco většina zvířat syntetizuje tuto kyselinu přirozeně, lidé a primáty nemají. Z tohoto důvodu je nutná suplementace, která je zpravidla dostupná prostřednictvím zdrojů potravin. Spolu s citrusovými plody, brokolice, špenátem a brusinkami jsou vynikajícími zdroji kyseliny askorbové.

Od objevu, že kyselina askorbová může zabránit skřivaniu, moderní přírodní výrobci potravin se snažili uvádět na trh vitamín C ve formě tablet. Vitamín C je také častým doplňkem ovocných šťáv. Diskutovalo se o schopnosti vitamínu C zabránit běžnému nachlazení. Zatímco léta výrobci přírodních potravin trvali na tom, že užívání velkého množství vitaminu C může skutečně zkrátit dobu chladu, konečný výsledek klinických studií naznačuje, že vitamín C snižuje chlad za méně než půl dne.

Nicméně, když je vitamin C kombinován se zinkem, má tendenci snižovat počet dnů, po které trvá chlad, z velké části kvůli vlastnostem zinku. Naštěstí nemá vitamín C vysokou toxicitu ani při velmi vysokých dávkách. Proto, když užíváte velké dávky, nemusíte zlepšit své chladu, není také pravděpodobné, že by to nějakým způsobem poškodilo.

Kyselina askorbová je pro procesy těla zásadní a všichni lidé ji musí konzumovat buď potravinami nebo doplňky. Vitamin C pomáhá při výrobě kolagenu. Je také důležitá při výrobě dopaminu a adrenalinu a je nezbytná pro funkci téměř všech hlavních orgánů.

Nízká hladina kyseliny askorbové může mít za následek uvolnění zubů, chudokrevnost, neschopnost rychle uzdravit a snadnější tvorbu podlitin. Obecně platí, že lidé s poměrně zdravou stravou získávají dostatek této látky bez doplňování. Pokud má člověk dietu s nízkým obsahem vitamínu C, mělo by být podporováno doplnění, které podporuje celkové zdraví.

Vzhledem k tomu, že většina způsobů vaření vyčerpává obsah vitaminu C, je jedním z nejlepších způsobů, jak ho přidat do stravy, jíst citrusové plody nebo velmi lehce vařit zelenou zeleninu, jako je brokolice. Špenátový salát je chutný způsob, jak přidat více vitaminu C do vaší stravy. Vitamin C byl nedávno přidán nejen k mnoha potravinám, ale také k mnoha kosmetickým výrobkům, zejména kožním krémům, které jsou uváděny na trh jako “proti stárnutí”. Je příliš brzy zjistit, zda jsou tyto produkty účinné, i když někteří uživatelé mají pocit, .