Co je křížový trénink?

Není žádným tajemstvím, že cvičení je pro nás dobré, ale někdy děláme to samé cvičení, může být příliš dobrá věc. Nalezení režimu cvičení, který se vám líbí, může vypadat jako vzácný nález, ale vaše cvičení bude ještě výhodnější, pokud přidáte křížový trénink do své rutiny. Tento typ výcviku přináší rozmanitost k vašemu cvičení nebo atletické činnosti, spíše než dělat stejnou věc pokaždé. Ať už se jedná o vaši oblíbenou aktivitu, jízda na kole, plavání, zdvíhání, Pilates, nebo jen se psa na procházku, křížový trénink zlepší váš výkon v této činnosti, zatímco rozšiřuje své dovednosti v řadě dalších režimů cvičení.

Dobrý plán křížového tréninku nemusí být komplikovaný, stačí vytvořit plán, který se bude střídat pomocí různých svalových skupin a roztahování rutin. Například, pokud jste především běžec, jako součást své rutiny provozujete úseky a zahřátí. Používáte-li jako některé z vašich aktivit plavání nebo zvedání váhy, budete se zaměřovat na různé svaly a roztahování rutin, stejně jako používat své běžné svaly novým způsobem. Pamatujte, že kdykoli začnete nový režim cvičení, měli byste dodržovat správné požadavky na zahřívání a roztahování a nepřehánějte je. Integrujte nový sport nebo cvičení pomalu. Pokud jste maratónský běžec, neočekávejte, že bude automaticky rychlý plavec. Začněte činnost křížového tréninku postupně a plánujte v klidu a odpočinku.

Křížový trénink zlepší vaše tělo tím, že udržuje různé svalové skupiny čerstvé a fit, zatímco rozmanitost v cvičení rutina pomáhá předcházet zranění nadměrné. Například pokud v pondělí, ve středu a v pátek zvedáte závaží a v úterý a ve čtvrtek na kole budete svaly používané pro každou činnost odpočívat na střídajících se dnech. Svaly se znovu zpevňují a opravují během období odpočinku. Křížový trénink vytváří rovnováhu a dává všem svalovým skupinám šanci na posílení a odpočinek, čímž se snižuje pravděpodobnost zranění a maximalizace síly a flexibility. Zajišťuje také zajímavé cvičení, čímž odstraňuje nudu, která může vést k tomu, že se vzdává.

Pokud máte v úmyslu zavést křížový trénink do rutiny cvičení, udělejte si domácí úkol. Zjistěte správné doporučení pro zahřátí, roztahování a vychladnutí pro Vaši novou aktivitu a zkontrolujte všechny bezpečnostní požadavky. Pokud si nejste jisti, jak používat zařízení nebo provádět konkrétní pohyby, obraťte se na trenéra nebo osobní trenér.