Co je iridocyklitida?

Iridocyklitida je zánět duhovky a ciliárního těla oka. Dírka je barevná část oka. Ciliární tělo je skupina svalů a tkání, které vytvářejí tekutinu v oku a ovládají pohyb, který pomáhá oko zaostřit. Tato podmínka je také známá jako uvetitis a iritis. To může být způsobeno vystavením očí některým chemikáliím, různým autoimunitním poruchám nebo může být příznakem jiných infekcí, jako je toxoplazmóza, syfilis a herpes.

Uveitida je široká kategorie a je charakterizována zánětem celého oka nebo částí oka. Tento stav obvykle postihuje pouze přední část oka. Imunitní odpověď na alergeny nebo chemické dráždivé látky může způsobit akutní iridocyklitidu.

Téměř polovina všech případů klasifikovaných jako akutní iridocyklitida není spojena s jinými základními zdravotními problémy. Takové případy se mohou objevit náhle a obvykle netrvají déle než šest týdnů. Pokud existuje jiný stávající stav, jako je infekční nebo autoimunitní onemocnění, musí být toto onemocnění léčeno, aby se zabránilo recidivám nebo chronické iridocyklitidě.

Stav je obvykle označen za zčervenání oka. Zatímco toto zbarvení je příznakem, oko není často tak červené, jako by mohlo být u někoho s běžným stavem, jako je konjunktivitida nebo růžové oko. Pacient může být také velmi citlivý na světlo nebo může mít fotofobii nebo strach ze světla. Oči se mohou nahromadit a vidění se může zhoršovat nebo drasticky klesat. Někdy je postiženo pouze jedno oko, ale zářit do zdánlivě neovlivněného oka může způsobit bolest v podrážděném oku.

Pacienti jsou často odvoláni na oftalmolog lékaře, aby přesně diagnostikovali stav. Pokud není léčba požadována, mohou nastat komplikace, jako je katarakta, glaukom, trvalé poškození zraku a dokonce i slepota. Je důležité, aby lékař určil příčinu uveitidy, protože příčina může diktovat léčbu. Obvykle se léčí léky, které snižují bolest a zánět.

Imunitní porucha je často charakterizována jako stav, který způsobuje, že imunitní systém těla napadá vlastní tkáně. Lidé trpící autoimunitními poruchami, jako je lupus erythematosus, revmatoidní artritida a juvenilní artritida, mohou vyvinout chronickou iridocyklitidu. K tomu dochází, protože tyto nemoci mohou ovlivnit podšívku, která pokrývá oko a další související tkáně.

Děti trpící dětskou artritidou jsou zvláště ohroženy chronickou iridocyklitidou. Artritida postihuje klouby a tkáň, která je napájí. Lidé s artritidou obvykle zažívají otok, ztuhlost a podráždění těchto tkání. Toto onemocnění se může šířit po celém těle, a pokud ano, může ovlivnit další části těla, jako jsou oči.