Co je infarkt mozku?

Všechny orgány v těle vyžadují dostatečné množství průtoku krve, aby správně fungovaly a udržovaly se v dobrém stavu. Když je orgán zbaven krve blokovanou nebo poškozenou tepnou, tkáně mohou zemřít, což způsobí, že orgán selhal nebo trpěl trvalým poškozením. Infarkt mozku je, když se mozku brání přijímat krev, což vede k poškození tkáně, mrtvici a možné smrtelnosti.

Existují dva typy infarktu mozku, založené na tom, kde k poškození došlo. Mozkový infarkt nastává, když je mozková kůra postižena krví kvůli poškození karotických arterií. Spodní část mozku přijímá většinu své krve z vertebrálních tepen, což vede k infarktu mozkového kmene, když se krev přivádí. Oba typy infarktu mohou vést k závažným komplikacím, jako je poškození mozku nebo dokonce i smrt.

Infarkt mozku bude mít často okamžité příznaky konzistentní s mrtvicí. Může dojít k potížím s motorickými dovednostmi, závratě, necitlivosti nebo paralýze. Někteří pacienti mohou ztratit vidění nebo začít vidět dvojnásobek a mohou mít problémy s jasným mluvením. Náhlá bolest hlavy, nevolnost nebo zvracení mohou být také příznaky infarktu v mozku. Každý, u něhož je známo, že je ohrožen cévní mozkovou příhodou, by měl být léčen okamžitou lékařskou péčí, pokud se objeví příznaky. Okamžitá léčba může zachránit životy nebo zabránit vážnému poškození, i když v některých případech může být stav jednoduše nešetřen dostatečně rychle, aby zachránil pacienta.

Protože blokované tepny jsou hlavním faktorem, který přispívá k mrtvici nebo infarktu, lidé, kteří kouří nebo mají vysokou hladinu cholesterolu, mohou být považováni za vysoce rizikové pro tento stav. Lidé se zdravotním stavem nebo léky, které mohou způsobit tvorbu krevních sraženin, mohou také mít vyšší riziko infarktu mozku. Některé nedávné studie rovněž ukázaly, že mohou být ohroženi i pacienti se spánkovou apnoe nebo chronickými problémy chrápání.

Vzhledem k tomu, že funkce tepny obvykle s věkem klesá, starší lidé jsou považováni za nejvíce ohroženi infarktem mozku. Stav však může vzniknout v jakémkoli věku, a je také spojen s dětským nebo fetálním poškozením mozku. Vzhledem k tomu, že všechny typy infarktu nejsou symptomatické nebo se náhle vyskytnou, dokonce i zdraví dospělí mohou mít narůstající infarkt a nevědí o tom. Bezpříznakový “tichý infarkt” může být stejně vážný jako infarkt s náhlým vzhledem a může být obtížnější diagnostikovat kvůli nedostatku příznaků.

Dlouhodobé účinky a prognóza mohou záviset na závažnosti poškození a na tom, jak rychle je tento stav léčen. Léčba léků může být k dispozici ke zvýšení průtoku krve do postižené oblasti a odstranění blokovaných tepen. Stejně jako u mnoha podmínek, začátek léčby co nejdříve se zdá být klíčovým faktorem úspěšné obnovy.