Co je hypoglykemický šok?

Hypoglykemický šok je reakcí na nebezpečně nízké hladiny cukru v krvi v těle. To může být způsobeno řadou faktorů a je snadné léčit v počátečních fázích, ale může být náročné zvládnout, pokud je pokročilejší. Lidé, kterým hrozí hypoglykemický šok, jsou často povzbuzováni, aby sledovali hladinu cukru v krvi a byli si vědomi časných příznaků a příznaků, aby mohli podniknout kroky k jejich řešení.

Nízká hladina cukru v krvi může být důsledkem přílišného inzulínu v krvi, uvolnění glukózy do krve, která je příliš nízká, nebo rychlého užívání glukózy, což vede ke snížení hladiny glukózy v krvi. Lidé s nízkou hladinou cukru v krvi často zaznamenávají neurologické příznaky, protože jejich mozky nedostávají dostatek glukózy. To může zahrnovat závratě, opilý pocit, zmatenost a dvojité vidění. Lidé se také mohou cítit nervózní nebo nepokojní a projevují příznaky jako únava, třes, pocení a necitlivost. Hypoglykemický šok může dojít k kómatu.

Okamžitou léčbou je podávání sacharidů ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Tvrdé bonbóny a tablety glukózy jsou dvě snadná metoda pro zvýšení hladiny cukru v krvi. Pokud pacient nemůže užívat uhlohydráty ústami, může být podána injekce glukagonu, aby se zvýšila hladina glukózy v krvi. Je důležité vyvarovat se přílišného podávání pacienta, aby se zabránilo hyperglykémii nebo vysoké hladině cukru v krvi.

Lidé s diabetem mají zvýšené riziko hypoglykemie. Dokonce i dobře řízený diabetes může být příležitostně označován spatemi nízké hladiny cukru v krvi, zvláště pokud někdo nemá správný čas dávky inzulínu, zapomene jíst po cvičení, aby kompenzoval zvýšené užívání glukózy nebo nedá jíst plánované jídlo včas. Onemocnění ledvin a alkoholismus mohou být také spojeny s hypoglykemickým šokem, stejně jako může půst, ať úmyslně nebo náhodně.

Pacienti s diabetem typicky nesou zásoby pro řízení nízkého nebo vysokého krevního cukru a jsou obeznámeni s podáváním léčby sobě samému. Mohou také varovat přátele a rodinu, aby v případě, že nebudou schopni zvládat problém s krevním cukrem, budou vědět, co mají dělat. Je důležité velmi pečlivě dodržovat pokyny, které dává diabetik. Někteří lidé nosí karty nebo nosí náramky poskytující informace o svém stavu a co dělat v případě nouze a tyto zdroje by měly být použity k potvrzení, že léčba hypoglykemického šoku je vhodná.