Co je hydronefróza?

Hydronefróza je zdravotní stav charakterizovaný rozptýlením ledvin způsobeným nahromaděním moči, které nemůže být evakuováno močovým měchýřem. Tento stav může být zcela nebezpečný a může také způsobit řadu zdravotních problémů, včetně dlouhodobé atrofie ledvin v důsledku protahování způsobeného hydronefrózou. Existuje celá řada příčin tohoto stavu spolu s řadou léčebných přístupů.

Moče se vrátí do ledvin, pokud dojde k obstrukci močových cest. To může být způsobeno strukturální abnormalitou, kompresí močového ústrojí nebo pohybem ledvin, který způsobuje, že klín se vyvine, podobně jako klín v hadici. Obstrukce, jako jsou nádory a ledvinové kameny, jsou také běžnou příčinou tohoto onemocnění. Bez ohledu na příčinu se moč pomalu začne tvořit v ledvinách, případně způsobí, že se rozptýlí tlakem kapaliny uvnitř.

Tento stav lze charakterizovat jako jednostranný, což znamená, že se jedná o ledvinu nebo bilaterální, v takovém případě jsou obě ledviny postiženy. Bilaterální hydronefróza má tendenci způsobovat přísnější symptomy, které zahrnují snížené močení, bolesti a citlivost břicha. V extrémních případech může být ledvina tak opuchnutá, že je hmatatelná při fyzikálním vyšetření.

Při akutní hydronefróze dochází k rychlému zablokování a otoku, což způsobuje rychlé nástupy příznaků. Chronická hydronefróza trvá déle, než se rozvinout do vážného problému, a to může být způsobeno částečnou blokádou, která jednoduše zpomalí odvodnění z ledvin, místo aby ji zastavila. Oba vyžadují lékařskou péči, aby bylo možné identifikaci a opravu zablokovat.

Lékařské zobrazování, jako je například ultrazvuk, může často odhalit stav hydronefrózy a doktor může také použít močové vzorky a krevní testy k otestování funkce ledvin. Při pokusu o určení příčiny a odstranění blokády lze provést katetrizaci a další invazivní postupy. V některých případech může být nutná operace k nápravě problému, který způsobil stav, zatímco v jiných případech může být možné zablokování odstranit méně invazními technikami.

Pokud něco jako nádor způsobuje tento stav, může být zapotřebí další léčba, aby se zabránilo opakování. Obličky mohou také potřebovat podpůrnou léčbu, pokud je podmínka povoleno, aby zůstala neléčena po delší dobu, přičemž léčba, jako je dialýza, se používá k tomu, aby ledviny dostaly šanci na zotavení.