Co je Harrisonova drážka?

Harrisonova drážka, někdy také nazývaná “Harrisonův sulcus”, je lékařský název pro ponoření nebo štěrbinu v hrudi, kde se hrudník setkává s membránou. Tento druh ponoření není normální, ale není to vždycky problematické. To je obvykle pozorováno v dětství nebo v raném dětství, a někdy to opraví sám. Mezi nejčastější příčiny patří nedostatek důležitých minerálů nebo špatný svalový tonus, které se mohou časem zlepšit. V závažnějších případech je drážka způsobena chronickým respiračním problémem, jako je astma, která po dlouhou dobu oslabí kosti a svaly, tráví kašel a pískání, může to být také způsobeno rachotem, chorobou vyvolanou extrémními nedostatky vitamínů a problémy s absorpcí . V závislosti na tom, kdy je diagnostikována, nemůže být drážka vždy opravena, ačkoli lékaři obvykle mají řadu způsobů, jak zabránit dalšímu poškození a umožnit pacientům vést celý život.

V převážné většině případů se drážka objevuje během raného dětství a je často nejvíce patrná u novorozenců. Dotčené rodiče často pociťují zarážku při oblékání nebo koupání svých dětí a pediatři je často berou v úvahu při rutinních zkouškách. Ve většině těchto případů je odsazení způsobeno slabými kosti a svaly. Mohly být vytvořeny špatně v děloze, nebo dítě může dostat dost mléka nebo výživy v raném životě prospívat. Ve většině případů obvykle vyplní, jak dítě roste a posiluje.

Stav je často trochu znepokojivější, když je poprvé zaznamenán u starších dětí nebo dospělých. Lidé, kteří kdysi měli normální hrudní kost a trupové kostní struktury, které pak vyvine vdechnutí nebo ponoření, mohou trpět vážnějším zdravotním stavem a obvykle je třeba, aby se odborník ocitl, aby se dostali k hlavní příčině.

Když Harrisonova drážka se objeví později, je nejčastěji spojena s nějakým chronickým respiračním problémem. Neustálé vykašlávání a potíže s dýcháním, které jsou obvykle spojené s věcmi jako je plicní onemocnění, astma nebo obstrukční respirační onemocnění, mohou nakonec vést ke zhroucení a oslabení hrudní stěny. To zase může způsobit, že svaly podporující kosti se rozpadají a v podstatě se zhroutí, což může zanechat viditelnou mezeru nebo odsazení.

Dobrou zprávou pro pacienty je, že většina respiračních stavů může být kontrolována pomocí léků a jiných terapií. S časem a správnou léčbou může být drážka méně prominentní a někdy se může skutečně léčit sama. Jinak se však může zhoršit, což je často znamením, že je zapotřebí další pomoci.

Drážka může být také známkou rachity, což je vzácná porucha, která postihuje především děti. Ricket je oslabení kostí způsobené tím, že tělo není schopno správně absorbovat a metabolizovat vitamin D. To vede k dalším nedostatkům vápníku a hořčíku. To způsobuje, že kosti se stanou křehkými a mohou nakonec vést k deformacím u některých jedinců. Vzhled Harrisonovy drážky je jen jedním z možných symptomů tohoto onemocnění, ale je často jedním z prvních, který je zaznamenán nebo objeven.

Ricket je poměrně neobvyklý ve většině částí světa díky obohaceným potravinám a širokému výskytu výživové výchovy, i když určitá populace může být stále ohrožena. Jedním z nejlepších způsobů, jak mohou matky snižovat rizika u svých dětí, je jistě dostat dostatek vitaminu D a vápníku během těhotenství. Děti a malé děti také potřebují dostatečné zásoby těchto minerálů během vývoje. Ve vzácných případech se rachita může také vyvíjet později v životě, ale když se to stane, je to často znamení něčeho víc než pouhých dietních nedostatků – obvykle metabolického problému nebo trávicího problému, který brání tomu, aby živiny byly správně absorbovány nebo použity.

Obvykle je dobrý nápad, aby si někdo všiml takové štěrbiny, aby získal profesionální názor. Nemusí to být důvod k poplachu, ale jestliže existuje podkladový stav v kořene deprese, starší léčba začíná, tím lepší výsledek bude pravděpodobné. Vyškolení odborníci mohou být schopni provést diagnózu pouze fyzickou zkouškou, ale může být zapotřebí také laboratoř a analýza krve.