Co je gangréna žlučníku?

Gangréna žlučníku je smrt části žlučníku způsobená zánětem nebo infekcí spojenou s žlučovými kameny. Může to být život ohrožující lékařská krizová situace a pacient potřebuje operaci k léčbě infekce předtím, než má možnost šíření. V chirurgii lékař odstraní žlučník a všechny sousední mrtvé nebo nemocné tkáně. Pacient by měl učinit úplné uzdravení, pokud je stav uloven včas.

Tato podmínka vzniká u pacientů s neléčenou cholecystitidou, kde se žlučník vyvíjí zánět. To se obvykle vyskytuje kvůli žlučovým kamenům, malým usazeninám materiálu uvnitř žlučníku, i když se někdy stává nezávisle. Tkáň žlučníku začíná umírat, což způsobuje, že pacient trpí křečemi, nadýmáním a těžkou bolestí břicha. Pokud není léčena gangréna žlučníku, může nastat infekce a pacient může vyvinout systémovou infekci, při níž bakterie volně cirkulují krevním řečištěm.

Některé stopy mohou pomoci lékaři identifikovat gangrénu. Fyzické příznaky mohou vést lékaře k doporučování lékařských zobrazovacích studií břicha, kde bude vidět mrtvé tkáně. Krevní tlak může také odhalit známky zánětu a infekcí. Pokud se lékař domnívá, že pacient má gangrénu žlučníku, doporučuje se obvykle okamžitý chirurgický zákrok. Pacient nemusí být dostatečně stabilní k chirurgickému zákroku, pokud nastane závažná infekce, v takovém případě lékař ošetří pacienta agresivními antibiotiky s cílem potlačit infekci, aby chirurg mohl pracovat.

Během fáze obnovy by pacient musel užívat léky k prevenci infekce a řešení zánětu. Potřebné jsou také dietní modifikace. Jak se pacient uzdraví, dieta se může vrátit k normálu a pacient může podstoupit krevní testy, aby zkontroloval vysoký počet bílých krvinek a další varovné příznaky infekce. Je důležité, aby pacienti, kteří se uzdravili, hlásili horečky, bolest a další příznaky infekce.

Pacienti s problémy s žlučníkem, zejména lidé se základními nemocemi, jako je diabetes, mají prospěch z okamžité léčby. Další možnosti léčby budou k dispozici předtím, než zánět postupuje až do bodu, kde může dojít k tvorbě gangrény. Hledání rychlé léčby bolesti břicha a citlivosti, nadýchání a potíží s trávením může pomoci lidem vyhnout se závažným komplikacím a invazivním chirurgickým postupům k léčbě závažných zdravotních problémů. Nepřijetí léčby včas může lidem vystavit riziku závažnějších komplikací, včetně úmrtí, pokud není k dispozici žádná léčba.