Co je eroze rohovky?

Eroze rohovky se týká chronicky se opakujícího očního problému, při kterém je poškozena vnější vrstva rohovky. Většina případů eroze rohovky je spuštěna jednorázovými nebo opakovanými přímými zraněními, ale základní zdravotní stav může také oslabit rohovku. Symptomy mohou zahrnovat rozmazané vidění, nadměrné slzy, zarudnutí a bolest. Léčba závisí na závažnosti poškození tkáně, ale většina lidí je schopna nalézt úlevu od příznaků s léčivými očními kapkami. Chirurgie je nutná v závažných případech, aby se omezilo riziko trvalé ztráty zraku.

Rohovka je pokryta vrstvou epiteliálních buněk, které chrání základní struktury. Pokud je epiteliální vrstva poškrábaná nebo propíchnuta, může dojít k bolestivému otěru rohovky. Opakovaná eroze se objevuje, když abraze vážně poškodí epitel, oddělí ho od další vrstvy tkáně, která se nazývá Bowmanova membrána. Při vystavení membrány Bowman je oko vysoce náchylné na budoucí zranění.

Poškrábání nehtů, bičování ze stromové větve nebo cizí částice, která se vloží do oka, mohou vyvolat erozi rohovky. Trauma může také vyplynout z nosení kontaktních čoček nebo vystavení toxickým chemikáliím. Lidé, kteří mají určité autoimunitní onemocnění, cukrovku nebo rohovkovou dystrofii, mohou při absenci přímého zranění zaznamenat erozi.

Osoba, která zažívá traumatické zranění oka, bude pravděpodobně trpět okamžitou bolestí a slzením. Může se objevit rozmazané nebo skvrnité vidění, které může trvat několik dní. Symptomy mají tendenci se uklidnit během jednoho týdne, ale podkladová eroze rohovky může být stále aktivní bez fyzické bolesti. Ve skutečnosti, většina lidí, kteří mají opakující se eroze rohovky, si nevšimnou problémů, dokud nezažijí budoucí zranění. Pokud se objeví příznaky, mohou zahrnovat bolest, rozmazanost a neschopnost zaostřit.

Při vážném zranění nebo v opakovaných poruchách zraku je třeba konzultovat lékaře. Specialista může vyšetřit oko mikroskopem, který se nazývá štěrbinová lampa, aby se zjistilo epiteliální punkce a eroze. On nebo ona obvykle přezkoumá lékařskou anamnézu a příznaky pacienta, aby potvrdil diagnózu a možná identifikoval základní příčinu. Po pečlivém vyšetření může lékař určit nejlepší způsob, jak léčit erozi.

Když je trauma zodpovědná za poměrně malé symptomy, pacientovi jsou obvykle podávány topické antibiotika a opatřeny náplastí, které chrání oko. Po dvou až třech dnech může lékař znovu zkontrolovat rohovku, aby zjistil, zda je pravděpodobná opakovaná eroze. Pacient může potřebovat použít každodenní oční kapky a měnit kontaktní čočky, aby se snížilo riziko budoucích problémů. Může být nutné chirurgické odstranění části epitelu nebo celého epitelu a pokrytí membrány Bowman umělou čočkou nebo chemickou látkou. Po operaci může pacient obvykle během několika týdnů zotavit zrak.