Co je edém dolních končetin?

Edém dolní končetiny zahrnuje otok nohou a nohou, který se obvykle vyskytuje v důsledku abnormální akumulace tekutiny. Toto nahromadění tekutin může být způsobeno širokou škálou faktorů, od poměrně jednoduché, například příliš dlouhé, až po něco vážnějšího, jako je například onemocnění ledvin. Léčba je zaměřena na základní příčinu otoku a může zahrnovat léky, chirurgii a změny v životním stylu.

Pokud jsou zachycené tekutiny příčinou, je tento stav označován jako periferní edém. Některé zdravotní stavy, které mohou způsobit uvíznutí tekutin v dolních končetinách, zahrnují srdeční selhání nebo sníženou funkci ledvin. Stálý po delší dobu může také vést k tomuto stavu, stejně jako některé léky na předpis.

Některé poruchy imunitního systému jsou náchylné k edému dolních končetin. Tento otok nesouvisí s akumulací tekutiny, ale je místo toho výsledkem zánětlivého onemocnění. Některé možné příčiny tohoto typu edému zahrnují dnu, zlomeniny kostí a určité typy artritidy. Vycpaný kotník nebo infekce v noze může také vést k otoku.

Některé méně časté příčiny nejsou ani výsledkem abnormální akumulace tekutin, ani zánětu tkání, které jsou klasifikovány jako formy otoků pitting. To znamená, že pokud je prst přitlačen do opuchnuté oblasti, vytiskne se po uvolnění tlaku několik sekund. Podmínky, které způsobují nepokojný otok, nejsou tak časté, ale mohou představovat potenciálně závažné zdravotní stavy.

Sklerodermie je příkladem zdravotního stavu, který způsobuje edémy bez pittingu dolních končetin. Je to porucha pojivové tkáně, která může způsobit ztrátu vlasů, ztvrdnutí kůže a bolesti kloubů. Kromě opuchu se nohy a nohy často cíti necitlivě. Bohužel, sklerodermie je progresivní onemocnění, které nakonec u mnoha pacientů způsobuje smrt.

Eosinofilní fasciitida vede také k pichavému edému v nohou a nohách. V tomto stavu se pojistná tkáň, která leží pod kůží, stává abnormálně tlustým, což často vede k rychlému otoku končetin. Přesná příčina tohoto stavu není známá a příznaky mohou zahrnovat bolest kostí, svalovou slabost a syndrom karpálního tunelu. Steroidy a léky proti bolesti se někdy používají k pokusům o kontrolu příznaků, ale pro tento stav není lék. Eosinofilní fasciitida obvykle odchází do pěti let od jejího vzhledu, i když může pokračovat v této době nebo se vrátit poté, co zmizí.