Co je dlouhá děloha?

Ačkoli jsou všechny ženy odlišné, “průměrná” děloha je ve tvaru hrušky a měří asi 3 cm (7,6 cm) délky u průměrné dospělé ženy. To neznamená, že se nikdy neobjevily odchylky tvaru a velikosti nebo že jakákoli změna tvaru a velikosti je považována za abnormální. Někdy ultrazvukový technik nebo porodník může učinit komentář o velikosti nebo tvaru dělohy pacienta, odkazuje se na něj jako na “dlouhou dělohu”. Neexistuje žádný skutečný lékařský termín nebo děložní abnormalita, která je známá jako dlouhá děloha, ale existují různé tvary a velikosti, stejně jako abnormality, které mohou vést k prodloužené děloze.

Děloha se ve skutečnosti změní ve tvaru a velikosti během těhotenství. Existuje několik dědičných abnormalit, které obvykle nejsou detekovány až do těhotenství, nebo dokud více potratů nevyžaduje další vyšetření. Vyskytují se pouze u velmi malého procenta žen, některé děložní abnormality, které jsou označeny tvarem dělohy, zahrnují jednorožce a dvorníkové dělohy, didelphickou dělohu a dělohu ve tvaru T. Tyto stavy se vyskytují během vývoje plodu a jednoduše naznačují, že děloha nebyla správně formována. V některých případech může být abnormálně tvarovaná děloha příčinou potratu.

Dlouhá děloha prostě znamená dělohu, která je delší než průměr. Naproti tomu zvětšená děloha může indikovat zdravotní komplikace, včetně nesouososti, endometriózy, fibroidů, nádorů nebo komplikace nebo stavu ovlivňujícího okolní orgány, jako je močový měchýř.

Většina děložních abnormalit, zejména těch, které souvisí s tvarem a velikostí dělohy, nemá žádné příznaky. Obvykle se objevují jako výsledek těhotenských a zobrazovacích testů v rámci prenatální péče. V případě dalších gynekologických nebo porodních problémů, jako jsou cysty na vaječnících, abnormální paprstvá a další stavy, může být v průběhu diagnostického vyšetření zjištěna abnormálně tvarovaná děloha.

Pokud jste si vědomi abnormálního tvaru dělohy a máte obavy, že to může ovlivnit těhotenství, měli byste se poradit s porodníkem. Pokud se u Vás vyskytnou příznaky, jako je těžké krvácení, špinění, bolesti dělohy nebo nepravidelné menstruační cykly, měli byste navštívit lékaře. Na druhou stranu, pokud jste slyšeli termín “dlouhá děloha” nebo naopak “krátká děloha”, je s největší pravděpodobností odkazem na srovnávací průměrnou délku a ne na znamení reprodukčního problému. Pokud máte nějaké obavy ohledně velikosti nebo tvaru dělohy, poraďte se s lékařem, aby vám pomohl zmírnit jakékoli obavy.