Co je celulitida víček?

Celulitida víček je infekcí očního víčka. Existují dvě varianty tohoto stavu: perseptální celulitida a orbitální celulitida. Předčasná nebo periorbitální infekce je infekcí samotného víčka a okolní kůže. Orbitální infekce je infekce, která se šíří kolem víčka do tkáně zadní části oka. Zatímco oba jsou závažné infekce, které obvykle vyžadují lékařskou léčbu, oběžná celulitida je vážnější ze dvou. To může způsobit slepotu nebo dokonce smrt, pokud nebude okamžitě ošetřena.

Infekce oka nejsou zpravidla způsobeny přímým zraněním. Častěji začíná celulitida víček jako sinusová infekce, která se šíří do očí. Infekce Strep a Staph jsou nejčastějšími. Houby mohou také způsobit určité typy očních infekcí, ale je to mnohem méně časté. Obvykle infekce oka způsobená typem houby se děje pouze u pacientů s imunitní poruchou nebo diabetem.

Symptomy obou typů očních víček celulitidy jsou nejprve podobné a zahrnují otoky, teplo, zarudnutí, následované neschopností otevírání oka úplně. Orbitální infekce se však rychle vyvinou další příznaky, které ukazují, jak závažný je stav. Otoky a zarudnutí se obvykle rozšíří do okolní oblasti a nutí oko bobtnat. Oční pohyb se stane neuvěřitelně bolestivým, a pokud může člověk otevřít své oko, zaznamenají pokles vidění.

Může dojít k tvorbě abscesů, které jsou dutiny plné kůže, obklopující oko. Orbitální infekce oka se může rychle rozšiřovat, což vede k meningitidě a příznakům spojeným s tímto onemocněním, jako je horečka, bolesti hlavy a dezorientace. Meningitida, která je otokem mozku a míchy, může být smrtelná. Navíc poškození způsobené pokročilou orbitální celulitidou může vést k ztrátě vidění postiženého oka.

Diagnostika se provádí klinickým vyšetřením. Pokud jsou jediné viditelné známky infekce v očním víčku, pak se obvykle diagnostikuje předepsevní celulitida. Pokud infekce prokázala známky šíření do ostatních částí oka nebo pokud pacient vykazuje závažnější příznaky, může lékař provést CT nebo MRI vyšetření k určení závažnosti infekce.

Pokud se diagnostikuje perseptální oční víčka, doktor může stále mít pacient v nemocnici jednodenní pobyt, aby se ujistil, že infekce se nerozšíří. Během této doby a několik dní poté bude pacientovi předepsáno antibiotikum, které pomůže odstranit infekci a zabránit dalšímu poškození. Po infekci se zdá, že zmizí, další kontroly jsou často provedeny, aby zajistily, že všechny stopy celulitidy byly odstraněny a oko se plně zotavil. Ve většině případů nejsou dlouhodobé nežádoucí účinky na perseptální celulitidu.

Pokud dojde k diagnóze orbitální celulitidy na očních víčkách, pacient bude s největší pravděpodobností přijat do nemocnice pro nouzovou léčbu. K dispozici jsou silné antibiotika k boji proti oční infekci, stejně jako antibiotika pro meningitidu jako preventivní opatření. V extrémních případech infekce může být provedena operace k odstranění infikovaných oblastí. Čím dříve se léčí orbitální infekce, tím méně se vyskytují závažné vedlejší účinky, jako je trvalá ztráta zraku. Pokud se ponechá bez léčby, oběžná oční infekce a meningitida, která obvykle plyne, budou fatální.