Co je bleskový plicní edém? (S obrázkem)

Bleskový plicní záchvaty (FPE) je zdravotní nouzová situace, která je poznamenána náhlou akumulací tekutin v plicích. Často spojená s infarktem myokardu nebo srdečním záchvatem může tento stav přispívat k rozsáhlému otoku a případnému selhání orgánu, pokud je léčba zpožděna nebo chybí. Stabilizace vlastního stavu, s kyslíkem a léky a identifikace příčiny plicního edému je zásadní. Je třeba poznamenat, že navzdory rychlé léčbě je možné, aby se její stav rychle zhoršil, což mělo za následek smrt.

Vzhledem k naléhavosti, kterou představuje bleskový plicní edém, je diagnóza obecně potvrzena, jakmile je pacient stabilizován. Odběr krve se provádí obecně za účelem vyhodnocení hladin kyslíku a funkce ledvin a kontroly zhoršených kardiovaskulárních funkcí. Další diagnostické nástroje, jako je ultrazvuk a rentgen, mohou být použity k dalšímu vyhodnocení stavu srdce a plic. Pokud důvod pro FPE zůstává nepříznivý, může být provedeno rozsáhlejší testování.

Tento stav probíhá rychle, přičemž příznaky se obvykle projevují během několika minut. Často se vyskytují výrazné dechové nedostatky doprovázené hlubokým pocením. Někteří jednotlivci mohou popisovat pocit jako pocit, jako by se utopili a nemohli se nadechnout. Není neobvyklé, že se člověk během události stane panickým nebo úzkostlivým. Další příznaky FPE mohou zahrnovat bledost, palpitace srdce a bolest na hrudi.

Plíce slouží jako hlavní náboj pro okysličování krve. Drobné vaky v plicích usnadňují odstranění oxidu uhličitého z krve, když prochází do levé strany srdce. Když se tepny střetnou, obvykle kvůli tvorbě plaků, dochází k narušení průtoku krve. Bez dostatečného tlaku k cirkulaci krve plicemi se krev akumuluje, což umožňuje tekutinám proniknout do vaků. Vzhledem k tomu, že vaky se naplní tekutinou, je nedostatečný prostor pro vzduch, který nutí plicích pracovat lépe.

Když dojde k infarktu myokardu, okamžitě se přeruší průtok krve do srdce. Časté výsledné srdeční poškození nutí srdce a plíce k větší práci. Nelze vyvážit ztrátu funkce s poptávkou, schopnost srdce se ohnout a pumpovat krev se drasticky omezuje. Pokles tlaku výrazně zhoršuje průtok krve a zanechává plic náchylné ke sběru tekutin a bleskového plicního edému.

Počáteční léčba bleskového plicního edému zahrnuje podávání kyslíku a léků ke stabilizaci stavu jednotlivce. Odstranění přebytečné tekutiny z plic a obnovení správného průtoku krve je zásadní. Diuretické léky, jako je furosemid, se často podávají, aby snížily retenci tekutin a rozšířily postižené krevní cévy. Pokud je známo, že plicní příhoda doprovází srdeční infarkt, mohou být podány další léky, známé jako reduktory po přetížení, ke zmírnění stresu na srdci.