Co je azygosová žíla?

Azygosová žíla se nachází podél pravé strany hrudní páteře a nese deoxygenovanou krev z oblastí hrudníku a břicha do srdce. Na rozdíl od většiny žil a arterií nemá na levé straně těla odpovídající žílu, takže vysvětluje jeho název, což znamená “nepárový” v řečtině. Žíly, které vykonávají podobnou funkci, lze nalézt na levé straně těla, ale tyto jsou považovány za přítoky a tedy jen části tohoto žilního systému spíše než ekvivalentní tělesné struktury. Některé z těchto přítoků na levé straně jsou hemiazygosová žíla a zadní mezistrální žíly. Krev v azygosové žíle se vyprázdní do supernovy duté žíly, která ji pak přivádí k srdci, aby se mohla recirkulovat.

Ačkoli mnoho žil a tepen v těle má podobnou strukturu a funkci u všech jedinců, systém azygos žil může být nakonfigurován odlišně od člověka k člověku. Někdy se systém žíly živí různými oblastmi břicha, v některých případech slouží nejen břišní a hrudní stěně, ale také přijímá krev z průdušek a žaludku. Strukturálně je tento systém odlišný u různých druhů savců. Lidé, psi a kočky nemají párové azygosové žíly, ale dělají krávy, ovce a jiné přežvýkavce.

Někdy mohou být hrudní a cervikální žíly ohroženy tak, aby nefungovaly tak dobře, jak by měly. To je označováno jako chronická cerebrospinální žilní nedostatečnost (CCSVI), což může vést ke snížení mozkové funkce, stejně jako k stenóze nebo abnormálním zúžením azygosové žíly. Celkové zúžení nebo blokování žil, které vypouštějí horní část těla, způsobuje, že se v mozku uvolní kyslík, což způsobí edém a zpomalí přivádění okysličené krve zpět do mozku a zbaví mozku tolik potřebného kyslíku.

Paolo Zamboni, italský cévní chirurg a vědec, popsal CCSVI v roce 2008 a citoval výzkum, který naznačuje, že je velmi častý u pacientů s roztroušenou sklerózou a že by mohl způsobit mnoho z široké škály příznaků spojených s tímto ničivým onemocněním. Zamboniho studie zahrnovaly úzkou pozornost a testování systému azygosových žil u subjektů s roztroušenou sklerózou. Někteří lékaři a vědci se domnívají, že další studie a léčba CCSVI a stenóza systému azygosových žil by mohla vést k novým a účinnějším lékům roztroušené sklerózy.